A cégtulajdonosok közel 40 százaléka nő
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Magyarországon a cégtulajdonosok közel 40 százaléka nő, áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő üzleti információszolgáltató elemzésében, melyet a közelgő nőnap alkalmából tett közzé a vállalat. A női cégtulajdonosok a régió országai közül Magyarországon vannak a legnagyobb arányban. A Bisnode a cégbíróságon bejegyzett cégvezetők (képviseletre jogosultak) és cégtulajdonosok nemét vizsgálta Magyarországon és néhány környező országban.
2014 márciusának elején a nők aránya Magyarországon a cégvezetésben 33 százalék volt, míg a női cégtulajdonosok az összes tulajdonos közel 40 százalékát tették ki.
Női cégtulajdonosok aránya a régióban
Szlovénia, Horvátország, Csehország, Lengyelország és hazánk cégeit vizsgálva megállapíthatjuk, hogy nálunk van a legtöbb női cégtulajdonos (39,9%). Míg Lengyelországban csupán a vállalkozások tulajdonosainak negyede hölgy, Szlovéniában (33,8%), Horvátországban (31,3%) és Csehországban (25,6%) 30 százalék körül mozog arányuk.
Győr-Moson-Sopron megyében férfiuralom van
Megyék szerinti bontásban a fővárosi cégeknél a legmagasabb a női vezetők (képviseletre jogosultak) aránya, mely 36,65 százalék. A nők leginkább Hajdú-Bihar megyében alakítanak cégeket, arányuk itt 44,4%. Győr-Moson-Sopron megyében a legnagyobb a férfiuralom, ugyanis ebben a megyében a legkisebb a hölgyek aránya a cégvezetők és a cégtulajdonosok között is.
A fővárosban az átlagnál nagyobb a női vezetők aránya, azonban cégtulajdonlás szempontjából itt a magyar átlagnál kisebb arányban (38,43 %) vannak jelen a hölgyek.
A legnagyobb cégekben több a női vezető, mint a férfi
Meglepő, hogy Magyarországon 2014. március elején a 250 fő feletti cégeknél minimálisan ugyan, de több képviseletre jogosult hölgyet, mint férfit jegyeztek. A legkisebb vállalkozások esetén 34% a női vezetők aránya, a közepesnek mondható (10 és 50 fő közötti) cégeknél ennél kisebb arányban vannak jelen a hölgyek, ugyanis ennél a cégméretnél csak a vezetők negyede nő. Az 50 fő feletti cégeknél növekedés figyelhető meg a nők arányában, és a legnagyobb vállalatoknál már a vezetők fele kerül ki a gyengébbik nemből.
NŐ! a profit
|
NŐNAPI AKCIÓ
A könyvet most 20%, az e-könyv változatot pedig 50% kedvezménnyel rendelheti meg
„A női célcsoportban és munkaerőben rejlő lehetőségek kiaknázásához rögös út vezet és ennek egyszerűbbé tételéhez nyújt kiváló útmutatót és egyben pótólja az eddigi űrt e fontos témában a Nő! a profit című kiadvány” (Kővágó-Laky Andrea, ügyvezető igazgató, Ford Közép- és Kelet-Európai Értékesítő Kft.)
|
A cégtulajdonosok körében is jelentős csökkenés észlelhető a cégmérettel fordított arányban. Addig ugyanis, amíg a kis vállalatok körében majdnem 40% a női tulajdonosok aránya, addig a 10 fő feletti cégek esetén ez az érték csak 33% körül van. A legnagyobb cégek tulajdonosai között pedig csupán 28,7% a hölgy.
A régió országai közül a 250 fő feletti cégek esetén a szlovén cégek dicsekedhetnek a legtöbb hölgy tulajdonossal, míg a csehek a legkevesebbel. Az 50 és 250 fő közötti cégek esetén Horvátországban van a legtöbb hölgy, bár csak kismértékben előzik meg Magyarországot.
Női cégtulajdonosok aránya országonként cégméret szerint
Az Ernst & Young „Nők – Az új feltörekvő piac” című tanulmánya kimutatta, hogy átlagosan 25 százalékos a tőkemegtérülési mutató azoknál a cégeknél, ahol a vezetőségben vegyesen találhatók nők és férfiak, azonban csupán 9 százalék ez a szám ott, ahol csak férfivezetők vannak. A vezetőkre a „gyengébbik nemből” tehát szükség van, bár jelenleg még alacsonyabb arányban szerepelnek a top vezetők között, mint a férfiak.