A hét kérdése: bérautó után levonható áfa


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2013. év decemberében egy vállalkozás egy személygépkocsit vásárolt, amelyet saját célra akartak használni. 2014. év júniusában úgy döntöttek, hogy ezt a személygépkocsit bérbeadással hasznosítják a jövőben több éven keresztül. Kérdés, hogy utólagosan, részben levonható-e az általános forgalmi adó, és ha igen az alábbiak közül az Áfa tv. mely paragrafusait kell alkalmazni?


1. Az Áfa tv. 125. § (2) bekezdés b) pontját kell-e alkalmazni, amely alapján a személygépkocsi utáni adólevonás lehetséges, ha azt túlnyomó részben úgy hasznosítják, hogy bérbe adják?

A „túlnyomó részben” kifejezésen a 126. § (2) bekezdés alapján az adólevonási jog korlátozása alóli mentesülés feltételeinek legalább 90 százalékos teljesülése értendő, tehát 2014. évben még nem, viszont az 2015. évtől kezdődően érvényesíthető az adólevonás?

Vagy

2. 135. § (1) bekezdés a) pontja alkalmazandó, és az adólevonás 2014. évben és a további években utólagosan érvényesíthető?

2013. évben a személygépkocsi előzetesen felszámított áfáját nem vonhatták le, tekintettel arra, hogy a gépkocsit saját célra akarták használni, ezért a tiltó rendelkezés ezt nem engedte meg. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa törvény) 125. § 2) b) pontja ugyanakkor lehetővé teszi, hogy abban az esetben, ha mégis a gépkocsit túlnyomó részben később úgy hasznosítják, hogy azt bérbe adják, a tiltó rendelkezés feloldható, de csak azokban az időszakokban, amikor ez érvényesül.

Az áfa-kötelezettség keletkezésének időpontja és a teljesítés helye

Áfa kiskönyvtárunk negyedik része két kucsfontosságú területet dolgoz fel: az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjára vonatkozó szabályokat, illetve a teljesítési hely szabályrendszerét. A kiadvány a jogszabályi rendelkezések részletes, magyarázatokkal tűzdelt ismertetésén túl számos példával segíti a jogalkalmazókat.

További információ és megrendelés >>

A gépkocsi ingó eszköznek számít, ezért 5 éven belül van lehetőség arra, hogy azokban az időszakokban, amikor a gépkocsit túlnyomó részben bérbe adják az időarányos áfa levonhatóvá váljon.

Az áfa levonás utólagos érvényesítésének a mértékét az Áfa törvény 135. § (2) bekezdése szerint kell kiszámítani.

Kérdésére tehát az a válaszom hogy az Ön által hivatkozott jogszabályhelyeket együttesen kell alkalmazni.

Válaszadó: Dr. Cserteg Rita. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Nő a családi adókedvezmény, valorizálnak számos adófajtát – itt a 2025-ös adócsomag

Két lépcsőben megduplázódik a családi adókedvezmény, még két évig marad az 5 százalékos újlakás-áfa, több adót valorizál, vagyis az inflációval korrigál a kormány. Ezen túl fordított áfa jön a földgáz-kereskedelemben és duplázódna a kötelező könyvvizsgálati értékhatár. Benyújtotta a kabinet a 2025-ös adótörvény-változások tervezetét az Országgyűlésnek.

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adótervek

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

Illeték-kiszabás: mitől is függ a forgalmi érték? (2. rész)

Jogszabályi rendelkezések Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 19. § (1) bekezdése szerint a visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke – ha a törvény másként nem rendelkezik – a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4 százalék, ingatlan megszerzése esetén ingatlanonként 1 milliárd forintig 4 százalék, a forgalmi érték ezt […]