Bejegyzések bdo címkével

A globális minimumadó: új adó Magyarországon
2023. november 20. Adó

A globális minimumadó: új adó Magyarországon

Az OECD felmérése szerint évente nagyjából 700 milliárd dollár adóelőny tűnik el az adóparadicsomokban és az alacsony adózású országokban. Magyarország úgy vezeti be az ez ellen fellépő nemzetközi szabályozást, hogy ún. „lefedett adónak”, azaz a társasági adóba számítandó adónak minősül a helyi iparűzési adó, az energiaellátók jövedelemadója és az innovációs járulék.

Az Európai Bizottság transzferár-irányelv javaslata
2023. október 5. Adó

Az Európai Bizottság transzferár-irányelv javaslata

2023. szeptember 12-én az Európai Bizottság két, adózási szempontból jelentős irányelvet tett közzé: a BEFIT-irányelvet és a Transzferár („TP”)-irányelvet. Ha a javaslatot elfogadják eredeti formájukban, az új szabályok 2026. január 1-jétől lépnek hatályba. Cikkünkben részletezzük, mire is számíthatunk.

Kell-e sírnia Argentínának?
2023. szeptember 28. Adó

Kell-e sírnia Argentínának?

A XIX. század végétől a nagy gazdasági válságig (1930) tartott Argentína igazi aranykora: ekkor az egy főre jutó GDP még az Egyesült Államokat is megelőzte és Argentína a világ 7. leggazdagabb országa volt. A nagy gazdasági válság súlyosan érintette az országot, amely kis túlzással ebből a sokkból a mai napig nem tudott feltápászkodni. Argentína adórendszere bonyolult és nem befektetőbarát.

2023. szeptember 12. Adó

Vietnám – a kontrasztok országa

Vietnám adórendszere kedvezőnek mondható: az áfa 10 százalékos, a társasági adó ugyan 20 százalék, de a rendkívül sok kedvezmény miatt ennyit szinte senki nem fizet. A személyi jövedelemadó progresszív, sok kulcsos, a marginális kulcs 35 százalék, a nem-rezidens vállalkozók számára 20 százalék. Az ország a magyar vállalkozások számára is jó lehetőségeket rejt, részben azért, mert a gazdasági és politikai elit egy része egykor nálunk tanult.

Egy kincsesláda koldus gazdája: Pápua Új-Guinea
2023. augusztus 28. Adó

Egy kincsesláda koldus gazdája: Pápua Új-Guinea

Az ország hivatalos pénzneme a kina, de néhány éve hivatalossá tették a hagyományos fizetőeszközt, a kagylót is. Pápua Új-Guinea magas adózású országnak számít, a személyi jövedelemadó sávos, de hamar eléri a marginális 42 százalékos kulcsot. A társasági adó a helyben bejegyzett cégek számára 30, a nem helyi vállalkozások számára 48 százalékos. Klasszikus értelemben vett általános forgalmi adó nincs.

2023. április 20. Adó

Gyakran nem élnek egy jelentős kedvezménnyel a hazai cégek

Jelentős adókedvezményt vehetnének igénybe a hazai vállalkozások a saját beruházásaik után, 2022-ben pedig tovább bővült a kedvezményezettek köre, mégis sokan nem élnek a lehetőséggel. A lehetőség alanyi jogon jár, és mindössze néhány fontos kritériumnak kell megfelelni ‒ hívta fel a figyelmet Dr. Vargha Máté, a BDO Magyarország Adótanácsadás szakértője.

2023. március 20. Adó

BDO: Itthon is nagy változást hoz az elektronikus számlázásban az új EU-sztenderd

A számlaforgalom valós idejű ellenőrzése nem idegen a magyar vállalkozásoknak, de nem is ez lesz a legnagyobb kihívás abban az uniós jogszabálycsomagban, melynek bevezetésére több lépésben a következő években kerül sor, 2028-ig. Az elvárások teljesítéséhez nem elég a jó szándék, rengeteg cég lesz, ahol a működést is jelentősen át kell majd alakítani ‒ hívta fel a figyelmet Nyári Zsolt, a BDO Magyarország K-X Tanácsadó Kft. partnere és okleveles adószakértője.

BDO: már nem elég a zöldre festés
2023. március 17. Cégvilág

BDO: már nem elég a zöldre festés

Láthatóan összhangban szigorodnak az EU elvárásai a fenntarthatóság(ESG) területét érintően, hiszen az Európai Unió kötvénykibocsátóira hamarosan már egy új sztenderd fog vonatkozni – írja a a BDO Magyarország ESG üzletágának elemzése a fenntarthatóság területét érintő változásokról. 2023. február 28-án az Európai Tanács és az Európai Parlament tárgyalófelei ideiglenes megállapodásra jutottak az európai zöld kötvényekre vonatkozó szabvány (EU Green Bond Standard) létrehozásáról. Friss fejlemény e téren, hogy március 14-én, keddenelfogadta az Európai Parlament azt a rendeletet, amelyben a 27 EU-tagország közös kötelezettségvállalási rendelet [(EU) 2018/842] szabályait vizsgálták felül, és amely előírja, hogy 2005-höz képest 2030-ig 30 helyett összesen 40 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátásáteurópai uniós szinten. A szigorítás és a kibocsátáscsökkentési előírás mértéke tagállamonként eltérő.Az EU szigorodó előírása természetesen kihatással van a területén működő vállalatok gazdasági tevékenységére is. A hazánkat érintő karboncsökkentési elvárás jelentősen érinti a hazai vállalatok jövőbeli terveit is.

2023. március 8. Cégvilág

BDO: a korábbinál is jobban támogatja a zöldkötvényeket az EU

A 2050-re megfogalmazott uniós és magyarországi környezetvédelmi célok jelentős erőfeszítéseket és befektetést kívánnak minden szereplőtől. Az erre fordítandó források megteremtésének egyik fontos eszköze a vállalati zöldkötények kibocsátása, melynek uniós szabályozása jelentősen változik a közeljövőben. Az új irányelvek egyfelől támogatják a kötvénykibocsátást, másfelől a jogalkotók mindent elkövetnek, hogy a cégek az így nyert forrásokat valódi lépésekre fordítsák látszattevékenység, az un. greenwashing helyett ‒ a Magyarországi BDO összefoglalója.

2022. november 3. Cégvilág

Blokkláncok segíthetik a cégek zöldülését?

A blokklánc mint a ma ismert egyik legbiztonságosabb adattárolási technológia érdemben javíthatja az ellátási láncok transzparenciáját, átláthatóvá téve ezzel a gyártók környezetvédelmi törekvéseit. Segítségével mindennél nagyobb biztonságban tárolhatóak a személyes adatok, de lehet szerepe a háztartásokban megtermelt zöld energia közvetlen értékesítésében is. A Magyarországi BDO 3 munkatársa, Reizinger Zsófia, Kemp Dániel és Bárány Bence foglalta össze a témával kapcsolatos tudnivalókat.

2022. május 30. Adó

Ilyen kedvezmények járnak a gyerekek után

A gyereknap apropóján egybegyűjtve olvashatóak azok a könnyítések a magyar adórendszerben, amit a gyermeket nevelő szülők és a gyermeket nevelő szülőket alkalmazó munkáltatók vehetnek igénybe – a BDO összeálíltása.

2022. május 26. Cégvilág

BDO: a pályázati források is pörgetik az ERP-piacot

Az elmúlt években egyre inkább elterjedtek Magyarországon a vállalatirányítási rendszerek (ERP), a megoldások egyre kisebb cégek számára válnak elérhetővé. A bevezetés nemcsak jelentős élőmunkát takarít meg, de a folyamatokat is képes szabályozni a kkv-k körében. A tény, hogy a megoldások a GINOP program keretében is elérhetők, különösen népszerűvé teszi a beruházást a még mindig árérzékeny szektorban. A magyarországi BDO szakértőjének összefoglalója.

2022. május 16. Adó

Milyen adózási határidők járnak le májusban?

Nem túlzás, hogy adószempontból ez az egyik legintenzívebb hónap az évben, így a magyarországi BDO adószakértői, Dr. Mucsi-Szabó Brigitta és Szollás Glória összegyűjtötték, milyen kötelezettségei vannak a hazai vállalkozásoknak május végéig.

A digitális sárkány – a technológiai óriások és a digitális szolgáltatások adózása Kínában
2022. január 5. Adó

A digitális sárkány – a technológiai óriások és a digitális szolgáltatások adózása Kínában

Sokan szeretnék megfejteni, hogy mi áll a kínai „titok” hátterében, minek köszönhető a digitális és gazdasági nagy ugrás? Egyértelmű, hogy az egyik legfontosabb ok a piac méretében keresendő, a másik pedig a jelentős állami szerepvállalás. A kínai techcégek adózása is megoldott: az összes beszedett adó több mint 30 százalékát ez a szektor fizeti.

2021. december 10. Adó

A boldog emberek országa – Finnország

Ha a finnek boldogságának okát kutatjuk, akkor azt alighanem a fejlett jóléti államban és a szolgáltatások magas színvonalában találjuk meg. A magas adókat ugyan a finnek sem kedvelik, de a cserébe kapott szolgáltatásokkal nagyon is elégedettek.

2021. december 8. Adó

A svéd modell – magas adók ellenére versenyképes gazdaság

A svéd szociális-gazdasági modell a neoliberális közgazdasági iskola számára a zavarba ejtő, nehezen megmagyarázható kivételek közé tartozik: a magas adók mellett is folyamatosan versenyképes a gazdaság és fejlett a jóléti rendszer, a gondoskodó állam is hosszú távon fenntarthatónak bizonyult.