Eltörölt különadók 2025-ben – honnan lesz forrás ezek pótlására?
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Cikkünk második részében azt vizsgáljuk, hogy kedvezményezett átalakulás – azon belül is kiválás – esetén milyen szempontokat kell figyelembe venni a Tao. tv. 7. § (1) bekezdés gy) pont 1. alpont szerinti adóalap-csökkentő tétel alkalmazásánál. Azért helyezzük a fókuszpontba a kiválás esetkörét, mert a szétválás ezen válfajánál elképzelhető olyan eset is, hogy a jogelőd érintett tagjának részesedése a jogelődben megszűnik, de előfordulhat az is, hogy a részesedés megmarad.
Releváns jogszabályok:– 1996. évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról – 2000. évi C. törvény a számvitelről |
A cikk előző részét itt találja.
Elöljáróban megjegyezzük, hogy a kedvezményezett átalakulás során alkalmazható, illetve alkalmazandó korrekciós tételeket a Tao. tv. 16. § (2) bekezdés a) és d) pontjai tartalmazzák, azonban ezek a korrekciós tételek a jogelőd és a jogutód társaságok vonatkozásában rendelkeznek a társasági adóalap módosításának különös szabályairól. Jelen írásban a jogelőd társaság tulajdonosát érintő adózás előtti eredményt csökkentő jogcímet vizsgáljuk.
A Tao. tv. 7. § (1) bekezdés gy) pont 1. alpontja szerint amennyiben a tulajdoni részesedést jelentő befektetés kedvezményezett átalakulás miatt szűnik meg, abban az esetben a kivezetett (részben kivezetett) részesedés következtében elszámolt bevételre tekintettel csökkenthető az adóalap (az elszámolt bevétel és a bekerülési érték könyv szerinti értéket meghaladó részének különbözetével).
A Tao. tv. 7. § (1) bekezdés gy) pontjának alkalmazhatósága kapcsán azt kell vizsgálni, hogy a kiváláshoz kapcsolódóan a jogelőd társaságban van-e megszűnt részesedés, és annak könyv szerinti értékének arányos része kivezetésre került-e a számviteli nyilvántartásokból a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 84. § (2) bekezdés d) pontja, és a 85. § (1) bekezdés d) pontja alapján. Az Szt. hivatkozott rendelkezései szerint az átalakuló, egyesülő, szétváló társaság tulajdonosánál (tagjánál) a jogelőd társaságban lévő megszűnt tartós részesedés nyilvántartás szerinti (könyv szerinti) értékének és az átalakulással, egyesüléssel, szétválással létrejött társaságban szerzett részesedés bekerülési értékének különbözetét – az eredmény függvényében – részesedésekből származó bevételként, árfolyamnyereségként, illetve részesedésekből származó ráfordításként, árfolyamveszteségként kell elszámolni.
Példa:
„A” társaságból kiválik „B” társaság. A szétválás során nem változik meg egyik társaság tulajdonosi szerkezete sem; mindkettőnek tagja egy gazdasági társaság, „C” kft. (60 %-os tulajdoni részesedéssel) és egy magánszemély (40 %-os tulajdoni részesedéssel). A kiválás során „A” társaság eszközeit és forrásait osztották el „A” és „B” társaság között.
a) Ha a kiválás során létrejövő gazdasági társaság („B”) jegyzett tőkéjét a jogelőd „A” társaság jegyzett tőkén felüli saját tőkéje terhére határozzák meg és a jogelőd „A” gazdasági társaság jegyzett tőkéje így változatlan marad, akkor a jogelőd gazdasági társaságban a tulajdonos részesedése (annak névértéke) nem változik, így a Sztv. fentiekben hivatkozott előírásai alapján nem értelmezhető a megszűnt részesedés, amelyet a kiváláshoz kapcsolódóan a tulajdonosnál ki kellene vezetni.
Amennyiben nincs megszűnő részesedés, amelyet ki kellene vezetni a könyvekből, úgy – függetlenül attól, hogy a Tao tv. 4.§ 23/a. pontja szerinti feltételek teljesülnek – nem alkalmazható a Tao. tv. 7. § (1) bekezdés gy) pontja, mivel az említett jogszabályhely kivezetett (részben kivezetett) részesedés esetén teszi lehetővé az adóalap csökkentést. Ekkor, az elszámolt bevétel tekintetében egyéb csökkentő tétel alkalmazását sem teszi lehetővé a Tao. tv.
Ugyanakkor, ha a kiválás során a kiválással létrejövő gazdasági társaságban a jogelőd gazdasági társaság tulajdonosa részesedést szerez, akkor azt a tulajdonosnál – a kiválással létrejött gazdasági társaság végleges vagyonmérlegében szereplő, tulajdoni arányra jutó saját tőke összegében – állományba kell venni, így a tulajdonosnál a kiváláshoz kapcsolódóan csak bevétel elszámolására kerül sor. Ebben az esetben azonban a jogelőd gazdasági társaság jegyzett tőkén felüli saját tőkéjének a kiválás miatti csökkenése a tulajdonos gazdasági társaságnál a későbbiekben, az év végi értékelés során indokolhatja a részesedés utáni értékvesztés elszámolását.
b) Ha a kiválás során létrejövő gazdasági társaság („B”) jegyzett tőkéjét a jogelőd „A” társaság jegyzett tőkéjének terhére határozzák meg, vagyis van kivezetett részesedés, és a kiválás kedvezményezett átalakulásnak minősül, akkor az árfolyamnyereségként elszámolt bevétel tekintetében szóba jöhet a Tao. tv. 7. § (1) bekezdés gy) és (10) bekezdés szerinti adóalap csökkentő tétel alkalmazása.
Hangsúlyozni kell, hogy a szétválás során a tagnál keletkező árfolyamnyereség adómentessége nem végleges, a szabályozás csak az adókötelezettség halasztására ad lehetőségét. A szétválás adóévében az adózás előtti eredmény csökkentéseként elszámolt összeg abban az adóévben növeli az adóalap megállapításakor a tag adózás előtti eredményét [Tao. tv. 8. § (1) bekezdés r) pont], amelyben a szétválás révén szerzett részesedést bármilyen jogcímen kivezeti a könyveiből (pl. értékesíti, apportálja). Nem kell azonban a növelő tételt alkalmazni, ha a korábbi kedvezményezett átalakulás révén szerzett részesedés újabb kedvezményezett átalakulás vagy kedvezményezett részesedéscsere miatt kerül ki a nyilvántartásból [Tao. tv. 8. § (7) bekezdés].
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.
Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!