Eltörölt különadók 2025-ben – honnan lesz forrás ezek pótlására?
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az egyéni vállalkozók legalább egy hónapig és legfeljebb öt évig szüneteltethetik tevékenységüket. Ennek bejelentése díj- és illetékmentes, de több bevallást ekkor is el kell készíteni. Minden tudnivalót megtalál az alábbi összeállításban.
Mikor érdemes szüneteltetni a tevékenységet?
Az egyéni vállalkozónak havonta (képzettségtől függően, kerekítve) 50-57 ezer forint közterhet kell fizetnie akkor is, ha például megrendelés hiányában ténylegesen nem folytatja a tevékenységét. Különösen nehéz helyzetben vannak a korhatár előtt nyugdíjazott, az ellátásuk mellett egyéni vállalkozással jövedelmet szerzők, akik 2012. január 1-jétől nem minősülnek kiegészítő tevékenységet folytatónak, mert esetükben a korábbihoz képest mintegy tízszeresére nőttek a fizetnivalók. A járulékokat, szociális hozzájárulási adót stb. pedig mindaddig be kell vallani és meg kell fizetni, amíg az egyéni vállalkozó a szüneteltetés tényét nem jelenti be az adóhatóságnak, vagy nem törölteti magát az egyéni vállalkozók hatósági nyilvántartásából. Ha ezt elmulasztja és a közterheket nem fizeti, az adóhatóság visszamenőleg is megállapítja a kötelezettségeket, bírságot és késedelmi pótlékot akkor is, ha a vállalkozónak semmiféle bevétele nincs. Emiatt sok egyéni vállalkozó fontolgatja a tevékenységének szüneteltetését.
A következők az ezzel összefüggő tudnivalókat ismertetik.
Mit jelent a tevékenység szüneteltetése?
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény szerint egyéni vállalkozónak minősülő magánszemély a vállalkozói tevékenységét a körzetközponti feladatokat ellátó önkormányzat jegyzőjéhez tett elektronikus bejelentés alapján folytathatja, és ugyanígy, az erre a célra rendszeresített elektronikus űrlapon, nyilvántartási száma feltüntetésével tett elektronikus bejelentés alapján legalább egy hónapig és legfeljebb öt évig szüneteltetheti. Hibátlanul kitöltött űrlap beküldése esetén a körzetközponti jegyző a szünetelésről azonnal értesíti a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát (KEKKH), amely a szünetelés tényét az egyéni vállalkozók nyilvántartásába bejegyzi. A KEKKH a szünetelésről elektronikus úton haladéktalanul értesíti az adóhatóságot, a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szervet és a Központi Statisztikai Hivatalt. Az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének bejelentése díj- és illetékmentes.
Az igazolvánnyal rendelkező egyéni vállalkozó esetében a tevékenység szüneteltetésének feltétele, hogy az egyéni vállalkozó igazolványát személyesen vagy postai úton leadja az igazolványt kiállító hatóságnak, amely azt beérkezés napján határozattal visszavonja, és határozatát közli a nyilvántartást vezető szervvel is.
Adózási szempontból a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. (Szja) törvény szerint az egyéni ügyvéd, a szabadalmi ügyvivő, az önálló bírósági végrehajtó, a közjegyző is egyéni vállalkozónak minősül. Ők a jogállásukat szabályozó külön törvények szerint szüneteltethetik a tevékenységüket, és esetükben a kamarák tájékoztatják az adóhatóságot a szüneteltetésről.
A szüneteltetés tartama alatt az egyéni vállalkozó (a továbbiakban ideértve az egyéni ügyvédet, a szabadalmi ügyvivőt, az önálló bírósági végrehajtót, a közjegyzőt is) egyéni vállalkozói tevékenységet nem végezhet, de a tevékenységének folytatása során a szüneteltetésig keletkezett és azt követően esedékessé váló fizetési kötelezettségeit a szüneteltetés ideje alatt is köteles teljesíteni [Szja törvény 57. §]. Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 14. §-ának (9) bekezdése értelmében egyéni vállalkozó esetén a szüneteltetés időtartama alatt az egyéni vállalkozók nyilvántartása szerinti szünetelés kezdő- és záró időpontja közötti időszakot kell érteni.
Miként adózik a tevékenységét szüneteltető vállalkozó?
A szüneteltetés időszakában az egyéni vállalkozó költséget, értékcsökkenési leírást nem számolhat el. A szüneteltetés megkezdése évéről az egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozó adóbevallást még be kell adnia, amelyben a szünetelés kezdő napjától az adóbevallás benyújtásáig a szüneteltetés előtt végzett tevékenységből eredően befolyt ellenértéket (bevételt) a szüneteltetés megkezdése adóévében megszerzett vállalkozói bevételként, illetve, ha ebben az időszakban igazolt kiadása merült fel, azt a szünetelés megkezdése adóévében elszámolható vállalkozói költségként kell figyelembe vennie. Ebben a bevallásban (ha tehát az egyéni vállalkozó az adóév utolsó napján egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti), kisvállalkozói kedvezmény, fejlesztési tartalék, foglalkoztatási kedvezmény címén a vállalkozói jövedelem már nem csökkenthető, a kisvállalkozások adókedvezménye már nem érvényesíthető.
A továbbiakban a szüneteltetés megkezdése adóévéről szóló adóbevallás benyújtása után befolyó bevételre, felmerülő kiadásra minden olyan adóévben, amelyben a tevékenység az adóév minden napján szünetelt, az önálló tevékenységből származó, az összevont adóalapba tartozó jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezéseket, kötelezettségeket kell alkalmazni [Szja törvény 16-18. §]. Egyebekben, ha az egyéni vállalkozó a tevékenységét az adóév minden napján szüneteltette (ideértve azt is, hogy a szünetelés bejelentését megelőzően vállalt kötelezettség alapján sem folytat egyéni vállalkozói tevékenységet), nem kötelezett egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozó adóbevallásra, de a szüneteltetés időszakában is teljesítenie kell a magánszemélyi minőségében végzett más tevékenységével összefüggő adókötelezettségeit [Art. 14. § (8)-(9) bekezdés].
Az egyéni vállalkozó a tevékenysége szüneteltetésének időtartamára megszüntetheti a vállalkozói pénzforgalmi bankszámláját is [Art. 14. § (8) bekezdés]. Amennyiben azonban a pénzforgalmi bankszámláját nem szünteti meg, és ezen a számlán a bank kamatot ír jóvá, a jóváírt kamat után a bankot kamatadó-levonási kötelezettség terheli [Szja törvény 65. § (3) bekezdés b) pont ba) alpont]. Ezzel összefüggésbenaz egyéni vállalkozónak a szüneteltetés tényét (a szünetelésnek a körzetközponti jegyző részére történő bejelentésével egyidejűleg) a hitelintézet számára is be kell jelentenie [Szja törvény 57. § (4) bekezdés b) pont].
A tevékenység szüneteltetésének időtartamára vonatkozóan – ha törvény vagy törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabály másként nem rendelkezik – adó-visszaigénylést, adó-visszatérítést, költségvetési támogatás-igénylést a szüneteltetés befejezését követően sem lehet kérni, illetve a szüneteltetés időtartama alatt túlfizetés visszatérítésére sincs lehetőség.
A tevékenységét szüneteltető, átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó a szüneteltetés időtartama alatt mentesül az alól a korlátozás alól, hogy ha munkaviszonyt létesít, elveszti az átalányadózásra való jogosultságát [Szja tv. 50. § (9) bekezdés].
Szünetel a tb-jogviszony is
Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésének időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény (Tbj.) szerint szünetel a biztosítás is. Az egyéni vállalkozó a szüneteltetés időtartamára nem köteles társadalombiztosítási járulékot, nyugdíjjárulékot (tagdíjat) és egészségbiztosítási járulékot fizetni [Tbj. 8. § d) pont].
Az egészségügyi szolgáltatásra az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésével válik jogosulttá, amelynek jelenleg a havi összege 6390 forint (napi összege 213 forint). A szüneteltetés időszakára szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást sem kell fizetni. A kiegészítő tevékenységet folytató nyugdíjas, illetve a korhatár előtti ellátásban részesülő egyéni vállalkozónak egészségügyi szolgáltatási járulékot sem kell fizetnie arra az időtartamra, amely alatt a tevékenysége szünetel [Tbj. 37/A. §].
Amit be kell vallani
Mindemellett a szünetelés időszakában is be kell vallani azt az adót, amely korábban igénybe vett kisvállalkozói kedvezmény, foglalkoztatási kedvezmény, kisvállalkozások adókedvezménye feltételeinek nem teljesítése miatt, továbbá amely a fejlesztési tartalékként nyilvántartott összegre, előírt feltételek nem teljesítése miatt keletkezik [Szja törvény 57. §].
Ez a következőket jelenti:
Ha az egyéni vállalkozó a szüneteltetés megkezdése előtt kisvállalkozói kedvezményt [Szja tv. 49/B. § (6) bekezdés d) pont] vett igénybe, és a tevékenység szüneteltetése a kedvezmény érvényesítését követő négy adóév időszakára esik úgy, hogy a kedvezmény érvényesítésének évét követő negyedik adóév utolsó napjáig a kedvezményre nem jogosító, a Szja törvényben külön nevesített esetek bármelyike bekövetkezik, az igénybe vett kedvezmény kétszeresének az érvényesítés évében hatályos vállalkozói személyi jövedelemadó-kulcs szerinti százalékát adóként kell megfizetnie [Szja tv. 49/B. § (11) bekezdés].
a) a kivezetett rész után a nyilvántartásba vétel adóévében hatályos mértékkel a vállalkozói személyi jövedelemadót, valamint
b)a kivezetett résznek az előzőek szerinti vállalkozói személyi jövedelemadót meghaladó része után a vállalkozói osztalékalap után a 16 százalék személyi jövedelemadót, továbbá
c)az előbbi adókat késedelmi pótlékkal növelten a kivezetést követő 30 napon belül megfizeti.
Ugyanezt a kötelezettséget a szüneteltetés időszakában is teljesíteni kell a fejlesztési tartalék nyilvántartásba vétele évét követő harmadik adóév végéig nyilvántartásban maradt rész után. A késedelmi pótlékot a nyilvántartásba vett fejlesztési tartalékot tájékoztató adatként tartalmazó adóbevallás benyújtása esedékességének napját követő naptól a nem beruházási célra történő kivezetés napjáig, illetve a nyilvántartásba vétel évét követő negyedik adóév első napjáig kell felszámítani és az említett napot követő első adóbevallásban kell bevallani.
A szüneteltetés visszavonása
A szüneteltetett vállalkozói tevékenység egy hónap elteltével bármikor – szintén az e célra rendszeresített elektronikus űrlapon benyújtott, a folytatásra vonatkozó (díj és illeték-menetes) bejelentéssel – folytatható. Ekkor nyilatkozni kell arról is, hogy az egyéni vállalkozó a tevékenység folytatására előírt feltételeknek megfelel. Ha a bejelentő az űrlapot megfelelően töltötte ki, a jegyző a szünetelés megszüntetéséről haladéktalanul, elektronikus úton értesíti a nyilvántartást vezető szervet, az adóhatóságot, a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szervet és a Központi Statisztikai Hivatalt. Az értesítés alapján a nyilvántartást vezető szerv a szünetelés tényét hivatalból törli az egyéni vállalkozók nyilvántartásából.
A vállalkozói tevékenység szüneteltetésének befejezését követően költségként elszámolhatóak a tevékenység folytatása előtt – legfeljebb három évvel korábban – beszerzett, és utóbb a tevékenység végzése során felhasznált anyag- és árukészlet beszerzésére fordított, korábban költségként még el nem számolt igazolt kiadások, valamint a tevékenység folytatásához, folytathatóságához szükséges, a szüneteltetés időszakában elkerülhetetlenül felmerült egyéb igazolt kiadások is. A tevékenység szüneteltetésének befejezését követően a tevékenység folytatása előtt – legfeljebb három évvel korábban – beszerzett tárgyi eszközök és nem anyagi javak esetében megkezdhető az értékcsökkenési leírás elszámolása is [Szja törvény 11. számú melléklet].
Amennyiben a szünetelés kezdőnapját követően öt év telne el, és az egyéni vállalkozó addig nem intézkedne az egyéni vállalkozói tevékenység folytatása vagy megszüntetése iránt, az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság a törvény erejénél fogva megszűnik.
A cikk a Könyvelő című szaklap 2012/5. számában is olvasható.
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.
Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!