Adózás magyar módra: fizetünk, mint a katonatiszt


A NAV szemüvegén át vizsgálva jól teljesítettek a kiemelt adónemek bevételei tavaly. Az egy évvel korábbi szinthez képest az szja-befizetések lódultak meg leginkább, több mint 40 százalékkal, de két számjegyű bővülést produkáltak a társadalombiztosítási járulékok és a jövedéki adó is, míg az áfa némi megtorpanással szinte csak stagnált a bázisidőszakhoz képest. Nem unatkoztak a hatóság emberei, hiszen több mint 149 ezer adószakmai ellenőrzést folytattak le, vagyis átlagosan naponta bő 400-at.

Magyarország kockás füzetének fontos lapjait teszi láthatóvá a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) frissen publikált 2023-as évkönyve. Mindenekelőtt arra világított rá a kiadvány, hogy a hatóság által kezelt előirányzathoz kötött bevételek összege a múlt év végén 23 802,3 milliárd forint volt, amely nem kevesebb, mint 3200,4 milliárd forinttal, 15,5 százalékkal haladja meg a 2022-es esztendő végén látott mutatót.

Meglódult az szja-befizetés

kiemelt adóbevételekre szűkítve a kört csaknem 20 ezer milliárd forintot mutat az egyenleg, egészen pontosan 19 987,9 milliárdot. Ha belemegyünk a részletekbe, az egy évvel korábbi bázisidőszakhoz képest a legnagyobb, 43,4 százalékos növekedést a személyi jövedelemadónál láthatjuk, amely így 3996,3 milliárd forintra rúgott.

AZ ÁFABEVÉTELEK AZONBAN MARKÁNS ELTÉRÉST NEM MUTATTAK TAVALY A 2022-ES SZINTHEZ KÉPEST: A 6981,9 MILLIÁRD FORINTNYI ÁLTALÁNOS FORGALMI ADÓ 1,8 SZÁZALÉKKAL MÚLJA CSAK FELÜL AZ EGY ESZTENDŐVEL KORÁBBIT.

Hasonló végösszegre bukkanunk a társadalombiztosítási járulékoknál, ez a 6689,6 milliárd forintos tétel éves alapon ugyanakkor 14,6 százalékos fejlődést mutat. Emellett a jövedékiadó-bevételek tavaly elérték az 1359,8 milliárd forintot, ami ugyancsak két számjegyű, 10,6 százalékos bővülésről árulkodik éves alapon.

Nem lógatták a lábukat a behajtók

Érdemes arra is kitérni, hogy a NAV saját követelésekre és külső megkeresésekre 247,8 milliárd forintot szedett be, ami 24,8 százalékkal haladja meg a 2022. évi adatot.

Az adó- és vámhivatal kimutatása szerint az automatikus letéti számlára érkező bevételek közül 161,4 milliárd forint származott inkasszóból, és 37,5 milliárd forintot tett ki a nem inkasszós bevétel. A manuális letéti számlára 48,9 milliárd forint bevétel érkezett. A 247,8 milliárd forintos behajtási torta szeleteire is érdemes vetni egy pillantást:

  • 219,2 milliárdot tettek ki a behajtott és elutalt NAV-követelések,
  • 20,5-öt a megkereső szervek kérelmére behajtott és elutalt követelések,
  • míg a fennmaradó 8,1 milliárd forint mögött a felszámolásból, csőd- és vagyonrendezésből származó bevételek állnak.

Nagyító az egyéni vállalkozókon

Emellett tavaly is folytatódott az szja-bevallások ellenőrzése. Az igazgatóságok összesen 13,6 ezer ellenőrzést végeztek, melyből 12 319 jogkövetési vizsgálat volt, 1297 pedig adóvizsgálat. Utóbbiak 93 százaléka megállapítással zárult, mintegy 2,8 milliárd forint nettó adókülönbözetet és 2,9 milliárd forint adóbírság kiszabását eredményezve.

A visszaigénylést tartalmazó bevallások kiutalás előtti ellenőrzése az összes szja-ellenőrzés 61,4 százalékát tette ki. A revíziók 392,8 millió forint jogosulatlan kiutalását akadályozták meg. A legtöbb megállapítás az egyéni vállalkozók adókötelezettségeinek ellenőrzéséhez köthető, a vizsgálatokban 2,4 milliárd forint nettó adókülönbözetet tárt fel a revízió, a kiszabott adóbírság összege pedig 2,8 milliárd forint volt.

A TELJES cikk IDE kattintva érhető el.

forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. október 21.

Több száz kilogrammnyi vágott dohányt és hamis parfümöt találtak a pénzügyőrök

Több száz kilogrammnyi vágott dohányt és 430 doboz magyar zárjegy nélküli cigarettát találtak a pénzügyőrök egy pécsi garázsban. Csaknem ezer üveg hamis parfümöt találtak egy Németországba tartó bolgár furgonban az M5-ös autópálya hetényi pihenőhelyén; az okozott kár majdnem 17 millió forint – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hétfőn.

2024. október 21.

Belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetése az önkormányzati szférában

A helyi önkormányzatok, az irányításuk vagy felügyeletük alatt álló költségvetési szervek, vagy a helyi önkormányzat tulajdonában vagy tulajdonosi joggyakorlása alatt álló szervezetek, gazdasági társaságok számára fontos határidő közeleg, hiszen 2025. január 1-től ezen szervek is kötelesek belső visszaélés-bejelentési rendszert (a továbbiakban: bejelentőrendszer) létrehozni.