Belehúztak a munkaerő-kölcsönzők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szereplők és a kölcsönbe adottak számát, illetve az elért bevételt tekintve is érdemben nőtt 2013-ban a hazai munkaerő-kölcsönzési szektor. A fő célpont a belföldi piac, s azon belül a feldolgozóipar. Az InfoTandem heti infografikája.


A hazai munkaerő-kölcsönzésés viszonylag gyorsan kiheverte a globális válságot. A 2008-as krízisév utáni esztendőben nálunk is 32 százalékkal zuhant ugyan a kölcsönbe adott munkavállalók száma, ám egy évre rá, 2010-ben már 65 százalékos létszámrobbanás következett be. Az akkori 130,4 ezer fő az elmúlt tíz év legkiemelkedőbb adata, amelyet a tavaly mért 120,7 ezer követ. Utóbbi csaknem ötödével múlja felül a 2012-es mutatót.

A kölcsönbe adó szervezetek mezőnye ennél lassabban, csupán jó 3 százaléknyival emelkedett tavaly. Az 1016 regisztrált szereplő közül csak 885 tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének, így a Nemzeti Munkaügyi Hivatalnak részletes számai csak e szűkebb kör tagjairól vannak. Ezek 97 százaléka jogi személyiségű vállalkozásként tevékenykedett, de akadt 21 nonprofit szervezet is. A szereplők több mint négyötöde csak belföldre dolgozott; a jó egytizednyi „vegyes” profilú társaság mellett mindössze 4 százalékot tett ki a kifejezetten külföldre kölcsönzők aránya.

A földrajzi elhelyezkedést tekintve, mint annyi más területen, e szektorban is Közép-Magyarország dominál, az adatszolgáltatók között 54 százalékos súllyal. Ezen belül Budapest önmagában 43 százalékot képvisel, így Pest megyének 11 százalék jut. A megyei lista második helyét Komárom-Esztergom foglalja el, ahol a szervezetek 6,8 százaléka található, míg a bronzérmes Győr-Moson-Sopron, 5,4 százalékkal.

HR & Munkajog

Havonta megjelenő jogi szaklap, amely munkajoggal foglalkozók, munkaügyi és HR szakemberek számára nyújt segítséget.
A lap nem csak nyomon követi a gyakran változó munkajogi, foglalkoztatáspolitikai, adójogi, valamint társadalombiztosítási jogszabályok változásait, de értelmezi is azokat.

Lapozzon bele májusi számunkba>>

                                        Bővebb információk és megrendelés

Bevételi szempontból is a jó évek között említhető a tavalyi. A 12,8 százalékos növekedés nyomán az adatot szolgáltató kör együttesen 159,1 milliárd forintos nettó árbevételhez jutott a kikölcsönzött munkavállalók révén. Az összevont nemzetgazdasági ágak szerint vizsgálódva ennek zöme, 60 százaléka a feldolgozóiparból származott, érdemes azonban részletesebb, ágazati szinten is megnézni a forgalom megoszlását. E szerint a bevétel 5 szegmens esetében haladta meg a 10 milliárd forintot, s ebből 4 tartozott a feldolgozóiparba. Utóbbiak közül az ipari gép, berendezés üzembe helyezése, javítása ágazatból folyt be a legtöbb bevétel (16,8 milliárd forint); ezt követte a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása (15,8), a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása (14,1), valamint a gép, gépi berendezés gyártása (12,8). Mindazonáltal az élen nem feldolgozóipari szegmens, hanem az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység végzett, 18 milliárd forinttal.

Ha azt firtatjuk, hogy a forgalom bővülése főként mely ágazatoknak köszönhető, akkor mindenekelőtt a mezőgazdaságot kell kiemelni, ahol a bevételek több mint négyszeresére ugrottak, de például a vegyi anyag gyártása és a kereskedelem is 40 százalék fölötti bevétel-gyarapodást hozott a kölcsönzőknek. Radikálisan visszaesett viszont a forgalom a kőolaj-feldolgozás és az oktatás területén (93, illetve 61 százalékkal).

A munkaerő-kölcsönzők árbevételük több mint négyötödét fizikai foglalkozásúak (legnagyobb részt betanított munkások) kölcsönbe adásából szerezték, szellemiek után csupán 30 milliárd forintjuk keletkezett. Utóbbiak közül az ügyintézők, ügyviteli alkalmazottak 27 milliárdot hoztak; vezetők, irányítók kölcsönzése továbbra sem jellemző.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.