Csőd- és felszámolás: az adóst is védik az új szabályok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Naponta 50 körüli felszámolás indul, de a cégek jelentős részétől már nincs mit behajtani. A március 1-jétől megváltozott csőd- és felszámolási szabályok több jogot adnak a felszámolóknak, de lélegzethez juttathatják a csődvédelmet kérő adósokat is. Változhat a szomorú statisztika?


A fizetésképtelenségi eljárási szabályok módosítása azt célozza, hogy a szabályozás biztosítsa az adós vállalkozás vagyonának védelmét, erősítse a csődeljárás adósságrendező funkcióját, a csődegyezségek megkötésével a felszámolási eljárások száma csökkenjen – a 2011. év végén elfogadott módosítások jórésze 2012. március 1-jén lépett hatályba.

Fontos változás, hogy a székhelyváltozást követő 180 napon belül is csak az eredeti székhely szerinti cégbíróságon kezdeményezhető csőd- vagy felszámolási eljárás.
Csődeljárást már nem kezdeményezhet a hitelező, csak az adós – méghozzá kizárólag jogi képviselővel. A csődvédelem ideje meghosszabbodott: 90 nap helyett 120 napos moratórium áll rendelkezésére az adósnak, hogy rendezze sorait. A csődvédelem alatt álló cég minden lépését figyeli a vagyonfelügyelő: kizárólag az ő ellenjegyzésével lehet bármilyen kifizetést teljesíteni.

Az eddigi 15 nappal szemben már csak a fizetési határidő lejártát követő 20 nap elteltével küldhet a hitelező cég a nemfizető adósnak olyan felszólítást, amelyben felszámolási eljárás kezdeményezésére hívja fel figyelmét. Az adós csak akkor vitathatja a tartozást, ha írásban és érdemben kétségbe vonja a tartozás jogcímét, esedékességét, fennállását, mértékét.

Bővültek a felszámolók jogosultságai: beléphetnek az adós helyiségeibe, átvizsgálhatják vagyontárgyait, lezárt helyiségét felnyittathatják, az adós köteles tájékoztatást adni vagyontárgyai meglétéről, hollétéről. A felszámolók munkáját megkönnyíti, hogy az adós köteles kiadnia a cégvagyont. A felszámolók azonban – a végrehajtókkal ellentétben – továbbra sem tekinthetnek be (hivatalosan, ingyenesen) a közhiteles nyilvántartásokba, hogy megtudják, az adós cégnek és tulajdonosoknak milyen más vagyonelemei vannak.

Annak érdekében, hogy a vagyontalan, kiüresített, munkavállalókkal sem rendelkező vállalkozásokat gyorsabban ki lehessen vezetni a piacról, bevezették a kényszer-törlési eljárást, amely feleslegessé teszi, hogy a vállalkozások megszüntetésére egy újabb bírósági eljárás (egyszerűsített felszámolás) lefolytatásával kerüljön sor.

Tovább szigorodtak a céget „bedöntő” cégvezetők felelősségének megállapítására, a cégalapításra és a vagyonátruházásra vonatkozó szabályok.

A fizetőképtelenségi eljárások új szabályai
PTE ÁJK és a CompLex Kiadó RODIN Felnőttképzési Üzletágának szervezésében május 3-án megrendezendő konferencián szó lesz többek között a cégjogi aktualitásokról és a fizetésképtelenség megelőzéséről, kivédéséről, a partnerek előzetes minősítéséről is.

Előadók:

Dr Gál Judit kollégiumvezető-helyettes, Fővárosi Ítélőtábla
Somogyi Ferenc elnök, FOE (felszámolók Országos Egyesülete)
Dr. Csőke Andrea bíró, Kúria
Dr. Juhász László, a Pécsi Ítélőtábla Polgári Kollégiumának vezetője

További információk és jelentkezés itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.