Drágíthatják a hitelt a Fidesz-javaslatok
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kereskedelmi bankok egyelőre nem akarnak külön megszólalni a nyolcpontos adósmentő csomaggal kapcsolatban, ám lapunk érdeklődésére több hitelintézetnél is elmondták: az, hogy az aktuális piaci értéknél több nem követelhető az adóstól, tovább növeli a hitelezési veszteségeket. Ez többlettőkét igényel, amelyre a bankok pótlólagos tőkebevonás esetén az új hitelek árának emelésével reagálhatnak, illetve többlettőke hiánya esetén nem csak a lakossági, hanem a vállalati hitelezés visszafogását kezdeményezhetik.
A Magyar Bankszövetség elnöke elfogadhatatlannak és több ponton az alkotmány szempontjából aggályosnak nevezte a Rogán Antal és Kósa Lajos fideszes képviselők által ismertetett javaslatokat. Erdei Tamás elnök szerint a lakáshitelesek megsegítését célzó nyolc pontról előzetesen egyáltalán nem egyeztettek a bankokkal. Amennyiben pedig a javaslatot ebben a formában bevezetnék, az hosszú távon veszélyeztetné az egész jelzálogintézmény hazai működését. Némely elképzelés felborítja azokat a jogi alapokat, amelyek jelenleg az ügyfelek és a pénzintézetek között fennállnak. Ha például az ügyfelek kérésére egyoldalúan és automatikusan meg lehetne hosszabbítani a jövőben a lakáshitelek futamidejét, az éppen olyan egyoldalú szerződésmódosításnak minősülne, mint a bankoknak már most is tiltott. Mint Erdei kiemelte: a magatartási kódex a hitelintézetek egyoldalú szerződésmódosításait már igen szűk mezsgyére szűkítette. Úgy véli, a hitelösszeg korlátozása (a „tiszta lap”) komoly céltartalékképzést tenne szükségessé a bankok számára négyezer milliárd forintos lakossági hitelállomány mellett.
A kereskedelmi bankok egyelőre nem akarnak külön megszólalni az ügyben. Lapunk érdeklődésére azonban több hitelintézetnél is elmondták: az, hogy az aktuális piaci értéknél több nem követelhető az adóstól, tovább növeli a hitelezési veszteségeket. Ez többlettőkét igényel, amire a bankok pótlólagos tőkebevonás esetén az új hitelek árának emelésével reagálhatnak, illetve többlettőke hiánya esetén nemcsak a lakossági, hanem a vállalati hitelezés visszafogását kezdeményezhetik.
A cikk teljes terjedelemben a Napi Gazdaságban olvasható.
Forrás: Napi Gazdaság