Drágíthatják a hitelt a Fidesz-javaslatok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kereskedelmi bankok egyelőre nem akarnak külön megszólalni a nyolcpontos adósmentő csomaggal kapcsolatban, ám lapunk érdeklődésére több hitelintézetnél is elmondták: az, hogy az aktuális piaci értéknél több nem követelhető az adóstól, tovább növeli a hitelezési veszteségeket. Ez többlettőkét igényel, amelyre a bankok pótlólagos tőkebevonás esetén az új hitelek árának emelésével reagálhatnak, illetve többlettőke hiánya esetén nem csak a lakossági, hanem a vállalati hitelezés visszafogását kezdeményezhetik.

A Magyar Bankszövetség elnöke elfogadhatatlannak és több ponton az alkotmány szempontjából aggályosnak nevezte a Rogán Antal és Kósa Lajos fideszes képviselők által ismertetett javaslatokat. Erdei Tamás elnök szerint a lakáshitelesek megsegítését célzó nyolc pontról előzetesen egyáltalán nem egyeztettek a bankokkal. Amennyiben pedig a javaslatot ebben a formában bevezetnék, az hosszú távon veszélyeztetné az egész jelzálogintézmény hazai működését. Némely elképzelés felborítja azokat a jogi alapokat, amelyek jelenleg az ügyfelek és a pénzintézetek között fennállnak. Ha például az ügyfelek kérésére egyoldalúan és automatikusan meg lehetne hosszabbítani a jövőben a lakáshitelek futamidejét, az éppen olyan egyoldalú szerződésmódosításnak minősülne, mint a bankoknak már most is tiltott. Mint Erdei kiemelte: a magatartási kódex a hitelintézetek egyoldalú szerződésmódosításait már igen szűk mezsgyére szűkítette. Úgy véli, a hitelösszeg korlátozása (a „tiszta lap”) komoly céltartalékképzést tenne szükségessé a bankok számára négyezer milliárd forintos lakossági hitelállomány mellett.

A kereskedelmi bankok egyelőre nem akarnak külön megszólalni az ügyben. Lapunk érdeklődésére azonban több hitelintézetnél is elmondták: az, hogy az aktuális piaci értéknél több nem követelhető az adóstól, tovább növeli a hitelezési veszteségeket. Ez többlettőkét igényel, amire a bankok pótlólagos tőkebevonás esetén az új hitelek árának emelésével reagálhatnak, illetve többlettőke hiánya esetén nemcsak a lakossági, hanem a vállalati hitelezés visszafogását kezdeményezhetik.

A cikk teljes terjedelemben a Napi Gazdaságban olvasható.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Adók valorizációja: tiltakozik a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete

A mindenszentek alkalmából bejelentett adóemelések mértékének megállapítása nem függhet a Központi Statisztikai Hivataltól – olvasható a közleményben. Korai még lustaságból automatizmusokat alkalmazni, mert az adóemelés az adóemelés, ahol hatástanulmánynak és társadalmi egyeztetésnek lenne helye. Az adóemelést nem generálhatja a KSH! Ezért az MKOE tiltakozik a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján megállapított adómértékek ellen! Mindeközben hiányzik […]

2024. október 31.

Adócsomag 2025: néhány újabb meglepetés

Az EY szakértői összeállították a legfontosabb újításokat az adócsomagból, olyan várható változásokat szemezgettünk belőle, amelyek eddig nem kaptak figyelmet.

2024. október 31.

Adómentesen nyújtható juttatás lesz az állatkerti belépőjegy

Az állatkertek látogatószámának növelése és a potenciális látogatók ösztönzése érdekében indokolt az állatkerti belépőjegy beemelése az adómentesen nyújtható juttatások körébe – olvasható a kormány által benyújtott adócsomag-javaslatban.