Ennyibe került tavaly a családi adókedvezmény
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Várhatóan 235 milliárd forint lesz a hatása a tavalyi költségvetésre a családi adókedvezménynek.
A családi adókedvezmény révén összesen mintegy 197 milliárd forinthoz jutott majd kilencszázezer szülő 2014-ben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) eddig rendelkezésre álló adatai szerint. Az összeg 39,4 milliárd forinttal több, mint a 2013-as érték – közölte szerdán Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára.
A szülők azonban nem csupán év közben – a munkáltatónak leadott nyilatkozattal – vehetik igénybe a kedvezményt, hanem utólag, 2015. május 20-ig, az szja-bevallás elkészítésekor is. A Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint így 2014-ben várhatóan összesen 235 milliárd forint marad családoknál.
Tállai András számításai szerint 2011 óta összesen a 800 milliárd forintot is megközelítheti az az összeg, amelyet a magyar kormány családi kedvezmény formájában négy év alatt azoknál családoknál hagyott, amelyekben a kiskorú gyermeket nevelő szülők legális keretek között dolgoznak.
Az NGM parlamenti államtitkára hangsúlyozta: a személyi jövedelemadó 2011 óta élő rendelkezései megfelelnek a modern közteherviselés legfontosabb kívánalmainak, hiszen amellett, hogy méltányos feltételeket támasztanak, hozzájárulnak ahhoz, hogy a családok élete könnyebb legyen, a gyermeknevelés pedig ne jelentsen egyet az anyagi szűkölködéssel, az évtizedes nélkülözéssel.
Egy 2013-ban a Pénzügy Szemlében megjelent tanulmány szerint miközben a három vagy több gyermeket nevelők számára az adóreform összesen 67 milliárd forint adócsökkenést biztosított, az összeg 92 százaléka a legfelső két jövedelmi tized nettó keresetét növelte, az alsó hat jövedelmi tizedbe tartozó nagycsaládosok adója pedig összességében nem változott. Ezek a számok a járulékkedvezmény bevezetésével bizonyosan változtak, de frissebb, részletes tanulmány egyelőre nem született a tárgykörben.
(MTI/Adó Online)