Javulhat a termékbiztonság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szigorúbb ellenőrzések eredményeként biztonságosabb termékek kerülhetnek a piacra azoknak a javaslatoknak köszönhetően, amelyeket nemrégiben fogadott el az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi szakbizottsága. A szabályok a nem élelmiszer-ipari termékekre vonatkoznak.


A most elfogadott két jelentés a termékbiztonságról szóló jogszabálycsomag része. Az EP plenáris ülése decemberben szavazhat a javaslatról.

Az új szabályozás egyértelművé teszi a gyártók, importőrök és forgalmazók kötelezettségeit, így például a termékazonosítók használatát. Mivel a biztonsági szabályok minden piaci szereplőre vonatkoznak majd, nagyban megkönnyítik a hibás termékek eredetének ellenőrzését is.

Logó tanúsítaná az elvégzett biztonsági tesztet

A fogyasztói termékek biztonságáról szóló jelentés fő pontja a származási ország kötelező feltüntetése, „függetlenül attól, hogy az EU-ban vagy az EU-n kívül gyártott termékről van szó”- mondta el Christel Schaldemose jelentéstevő. A dán szocialista képviselő hozzátette, hogy a biztonsági teszten átesett termékeket az ezt tanúsító uniós logóval látnák el.

Szigorúbb felügyelet, pénzbüntetés a szabályszegőknek

A piacfelügyeletről szóló új szabályozás egyszerűsíti a hatályos előírásokat és szankciókat helyez kilátásba a szabálysértőkkel szemben.

Sirpa Pietikäinen jelentéstevő szerint az „egyszerűsített szabályozás a piac és a termelők számára is előnyös lesz”. „A jelenleg érvényben lévő szabályozás nem hatékony, és nem mindig tesz különbséget a szabályokat tiszteletben tartó, illetve az azokat megszegő cégek között” – fejtette ki a finn, néppárti képviselő szerkesztőségünknek.

Pietikäinen azt is elmondta, „hogy a jövőben több forrás lesz a kockázatos termékek és korábban veszélyes terméket piacra dobó gyártók vizsgálatára, a szabályozásokat rendszeresen megszegőkre pedig pénzbüntetést szabnak ki”.

Az Európai Parlament egy feketelista létrehozását is javasolta a veszélyes termékek gyártóiról.

(forrás: Európai Parlament)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.