Korábban esedékes az adóbevallás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Van, akinek az önadózás az egyetlen lehetősége, nem kérheti mástól a bevallása elkészítését

Ahogy a korábbi években, úgy az idén is van lehetőség arra, hogy a magánszemély személyi jövedelemadó-bevallását a munkáltató készítse el. Amennyiben az adózó élni kíván ezzel a lehetőséggel, az erről szóló nyilatkozatot az idén már e hónap végéig, január 31-ig köteles benyújtani munkáltatójának. Sőt, ebben az esztendőben már arról is nyilatkozatot kell készíteni, ha a magánszemély nem kéri a munkáltatótól az adó megállapítását. Ugyanakkor a munkáltató az idén sem köteles eleget tenni az adózó ez irányú kérésének, vagyis a vállalkozás nem kötelezhető a nyilatkozat befogadására. Ha a munkáltató a „nem” mellett dönt, az elutasítás ténye mellett köteles tájékoztatni a magánszemélyt arról, hogy fizetendő adójáról az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) közreműködésével, egyszerűsített bevallás keretében is elszámolhat.

Annak, hogy a magánszemély adóját a munkáltató állapítsa meg, feltétele, hogy az erről szóló nyilatkozattétel napján a magánszemély a munkáltatóval – társas vállalkozással vagy polgári jogi társasággal – tagi jogviszonyban álljon, e napon azonban más kifizetővel ne álljon munkaviszonyban. Az adózó e lehetőséggel továbbá csak akkor élhet, ha kizárólag az adó elszámolását vállaló munkáltatótól vagy az év során időben egymást követő munkaviszonyok során szerzett bevallási kötelezettség alá eső bevételt.

A jogszabály az adó megállapításához szükséges igazolások munkáltató részére történő átadásának határidejét március 20-ában jelöli meg. Adókedvezmények érvényesítése nem kizáró tényező, az azonban már igen, ha valaki nyugdíj-előtakarékossági számlája javára kíván adókedvezményt érvényesíteni, vagy ha e számláról az év folyamán nem nyugdíj jellegű szolgáltatás keretében vett fel pénzt. Nem kérheti a munkáltatót adójának megállapítására az sem, aki háztartással kapcsolatos szolgáltatások igénybevétele címén kíván adókedvezménnyel élni, vagy akit tartós adományozás külön kedvezménye illet meg. Aki nem tud vagy nem kíván élni a munkáltatói adómegállapítás lehetőségével, az elszámolás elkészítését az APEH-re is bízhatja. Itt is vannak azonban feltételek. Ezek egyike, hogy a megszerzett jövedelem kifizetőtől vagy ingóság, ingatlan vagy vagyoni értékű jog átruházásából származzon. Az adókedvezmények érvényesítésére, valamint az 1+1 százaléknyi adó felajánlására természetesen az adóhatósági adóbevallás keretében is lehetőség van. Az adókedvezményeket a hivatal azonban egy előre meghatározott sorrend szerint veszi figyelembe, ebben tehát az adózónak nincs választási lehetősége.

Az adózók egy köre sem munkáltatói, sem adóhatósági adóbevallást nem vehet igénybe, számukra tehát marad az önadózás.

Forrás: világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Nő a családi adókedvezmény, valorizálnak számos adófajtát – itt a 2025-ös adócsomag

Két lépcsőben megduplázódik a családi adókedvezmény, még két évig marad az 5 százalékos újlakás-áfa, több adót valorizál, vagyis az inflációval korrigál a kormány. Ezen túl fordított áfa jön a földgáz-kereskedelemben és duplázódna a kötelező könyvvizsgálati értékhatár. Benyújtotta a kabinet a 2025-ös adótörvény-változások tervezetét az Országgyűlésnek.

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adótervek

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

Illeték-kiszabás: mitől is függ a forgalmi érték? (2. rész)

Jogszabályi rendelkezések Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 19. § (1) bekezdése szerint a visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke – ha a törvény másként nem rendelkezik – a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4 százalék, ingatlan megszerzése esetén ingatlanonként 1 milliárd forintig 4 százalék, a forgalmi érték ezt […]