Milyen adórendszert ígérnek a pártok? – I. rész
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Nem a programok versenyfutásáról szól az idei választási kampány, az Adó Online mégis megkísérli a most is parlamenti képviselettel rendelkező pártok adózási elképzeléseit összevetni. A Fidesztől szja-csökkentést, a Kormányváltóktól háromkulcsos szja-t és a különadók kivezetését várhatjuk győzelem esetén. A DK le merte írni az „ingatlanadó” szót.
Fidesz: tovább az szja-csökkentés útján
Nem a választási programjával küzd a szavazók szimpátiájáért és az újabb kormányzati mandátumért a Fidesz: a nagyobb kormányzó párt egyelőre nem közölte, mit tenne a következő kormányzati ciklusban. Ennek ellenére adóügyekben nem kell a sötétben tapogatóznunk: az elmúlt négy év intézkedései és a miniszterelnök korábbi nyilatkozatai egyértelműen kijelölik, mire számíthatunk választási győzelem esetén a harmadik Orbán-kormánytól.
Radikálisan átalakult az adórendszer az elmúlt három évben: fokozatosan bevezették a családi adókedvezménnyel megtámogatott egykulcsos adórendszert, amit a költségvetési hiány kordában tartása és a közteherviselés nevében a világrekordernek számító 27 százalékos felső áfakulcs és a szektorális különadók kiterjedt rendszere egészít ki (az idei büdzsé 746,3 milliárd forintot vár különböző gazdasági szereplőkre kirótt különadókból).
A kabinet ezen túl a kisebb cégeknek és vállalkozásoknak igyekezett a kedvébe járni a 10 százalékos, alsó társaságiadó-kulccsal és két új adófajta, a kata és a kiva bevezetésével. Ezen túl elmondható még, hogy a rekordmagas áfa miatt egyre népszerűbb áfacsalás ellen leginkább a fordított adózás bevezetésével, esetleg jól célzott áfacsökkentéssel küzd a kabinet, amely az idei adótörvények benyújtásakor többször is közölte: véglegesnek tekinti az adórendszert, amelyen már csak apróbb simításokat végezne.
Ezzel együtt a Fidesz újabb kormányzati megbízása tartogat majd érdemi lépéseket is: Orbán Viktor kormányfő többször is kijelentette, hogy egyáltalán nem híve a jövedelmek megadóztatásának, sokkal helyesebbnek tartaná viszont, ha mindenki fogyasztáskor, vásárláskor adózna.
Az irány tehát egyértelmű: Fidesz-győzelem esetén folytatódna az szja-csökkentés, és a kormány talán ismét kísérletet tenne egy újabb, 35 százalékos áfakulcs, esetleg luxusadó bevezetésére.
Előbbiről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter annyit közölt: a 9 százalékos egyetlen szja-kulcs 2015-ben vagy 2016-ban válhat valósággá. Az adócsökkentés évente 500 milliárd forintos kiesést jelentene a büdzsének, amit az egyre élénkülő gazdaság nyomán egyre számosabban befolyó egyéb adóforintok fedeznének.
Kormányváltók: sokat nem számoltak
A most Kormányváltóknak nevezett ellenzéki összefogás egyelőre nem tett közzé egységes gazdaságpolitikai programot (sem). Előrukkoltak viszont nyolc ponttal, melyek közül háromnak jelentős adózási vonzatai lehetnek. Megígérték például, hogy nettó 100 ezer forintra emelik a minimálbért anélkül, hogy a munkáltatók bérterhei nőnének; a mikrovállalkozások leírhatják társasági adójukból a bérekre rakódó közterheket; jelentősen csökkentik az alapvető élelmiszerek árát, ami vélhetően áfacsökkentést jelent. A pontok talán több kérdést vetnek fel, mint amennyit megválaszolnak: például az evás, katás és kivás mikrovállalkozások nem fizetnek társasági adót, ezen túl az adócsökkentések mértéke és költségvetési hatása is tisztázatlan.
A minap megtudhattuk azt is, hogy a liberális-baloldali koalíció pártjai háromkulcsos szja-rendszert terveznek, amelyben a nettó 100 ezres minimálbér után 8, majd az átlagbér kétszereséig 16, e felett pedig 28 százalékos lenne az szja-kulcs. Számításaik szerint ebben a rendszerben bruttó 280 ezer forintos havi keresetig mindenki jobban járna. Közölték azt is, hogy az adórendszer-tervről a végső döntést Mesterházy Attila hozza meg, viszont a pártelnök-miniszterelnök-jelölt elhatározásáról eddig nem tájékoztatta a nyilvánosságot.
Azt reméltük ezek után, hogy a szövetséges pártok programját külön-külön tanulmányozva tisztább képet kaphatunk arról, mit is kezdene az adórendszerrel a Fidesz legerősebb kihívója; reményeink csak részben nyertek igazolást.
MSZP: adójóváírás igen, különadók nem
Az imént ismertetett adótábla vélhetően az MSZP elképzeléseit tükrözi: a párt adókulcsokról nem tesz említést, de Igazság, biztonság, szabadság, jólét címet viselő programjában azt írja: „Progresszív, az alacsonyabb jövedelmeket kevésbé terhelő személyi jövedelemadózást vezetünk be: a kisebb keresetűek kevesebbet, a gazdagok többet fizetnek majd”.
Az MSZP-programból származik a minimálbér terheinek csökkentése is, a párt ezen felül az adójóváírás felélesztését, a tőkejövedelmek progresszív adóztatását is megígéri.
Szakmai fórum és képzés: 2014. március 25.
- Könyvvizsgálóknak: 2 kreditpont
- Adótanácsadóknak, adószakértőknek, okleveles adószakértőknek: 4 kreditpont
|
A baloldali párt programjában a „növekedést gátló” különadók fokozatos csökkentését vállalja; cserébe az érintett cégektől fizetésemelést, munkahelyteremtést és beruházásokat kér.
Az MSZP nem számszerűsíti az adóváltoztatások költségvetési hatásait.
Együtt-PM: sárga lapot ígérnek
Nem találtunk unikális elemet az Együtt-PM a te jövőd címet viselő adózási programjában.
A pártszövetség kétkulcsos adót, adójóváírást, a különadók európai szintre csökkentését ígéri. Külön kedveskednének a vállalkozóknak, akik számára lehetővé tennék, hogy adóikat és járulékaikat egy számlára fizessék, valamint bevezetnék a sárga lap intézményét, amelyben az adóhatóság a partnerség jegyében első alkalommal figyelmeztet, és csak másodszorra bírságol.
Állítják: adózási elképzeléseik a költségvetés egyenlegét nem érintenék.
Markánsan liberális a DK
Erősen piacpárti gazdaságpolitikát hirdet meg Európai Magyarországot címet viselő programjában a Demokratikus Koalíció.
Ennek legfontosabb eleme messze nem az előzőekkel összecsengő háromkulcsos szja, hanem a családi adókedvezmény eltörlése (a párt cserébe a fix összegű ellátásokat emelné), és a társadalmi igazságosság nevében a 20 millió forint feletti örökségekre az örökösödési illeték ismételt bevezetése.
Gyurcsány Ferenc pártja a különadókat kivezetné, helyettük a költségvetés egyensúlyát jövedelmi és vagyoni típusú adókból (ingatlanadóból) pótolná, amelyeket elsősorban a gazdagabbakra vetne ki.
A DK programjában ezen túl az is szerepel, hogy a természetbeni egészségügyi szolgáltatások forrásául szolgáló járulék egy része fix összeg legyen, amelyet valamennyi, jövedelemmel rendelkező személynek meg kellene fizetnie.
(Sorozatunk következő, péntek reggel megjelenő részében a Jobbik és az LMP adózási elképzeléseit vizsgáljuk meg.)