Nem lesz fordított áfa a sertéságazatban
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Nem kezdeményezi a Vidékfejlesztési Minisztérium a fordított áfa bevezetését a sertéságazatban – közölte a tárca, miután egyeztetett a szakmai érdekképviseletekkel.
Még tavaly novemberben elfogadta a parlament, hogy 2013. április 1-től fordított adózást vezetnek be az élősertés és hasított félsertés kereskedelemre, továbbá takarmányként is szolgáló egyes termékek kereskedelmére. A részletes szabályozás 2013. április 1-i hatállyal be is került az év végi adósaláta-törvénybe és ennek megfelelően az áfa-törvénybe is.
Dióssi Csaba fideszes képviselő önálló képviselői módosító indítványa szerint azonban nem lép hatályba az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2012. évi CLXXVIII. törvény 128. §-ának (2)-(3) bekezdése, 151. §-a, 152. §-ának b) és c) pontja, 256. §-a, valamint 6. és 7. melléklete.
A módosítást a képviselő azzal indokolja, hogy az intézkedés bevezetéséhez szükséges felhatalmazást Magyarország nem kapta meg. Az Európai Bizottság ugyanis 2013. március 19-én megjelent közleményében elutasította Magyarországnak erre vonatkozó kérelmét, egyebek között utalva a csalás átterelődésének veszélyére. A jogalkalmazók számára az elengedhetetlen egyértelmű jogi helyzetnek minél kisebb adminisztrációs teherrel járó megteremtése teszi szükségessé ezt a soron kívüli módosítást – fogalmaz a fideszes képviselő.
A Vidékfejlesztési Minisztérium a fordított áfa bevezetésétől a feketegazdaság visszaszorítását, és nem utolsó sorban 10-15 milliárd forintnyi többletbevételt várt az államkasszába.
A fordított áfa bevezetéséről egészen másként vélekedtek a sertéságazat szereplői és képviselői, szerintük ugyanis a gabonakereskedelemben alkalmazott gyakorlat átültetése a sertéságazatba az utolsó tőrdöfést jelentette volna az ágazat szereplői számára – erről bővebben korábbi cikkünkben olvashat.
Júliustól a gabonatermékeknél életbe lépett a fordított adózás, így jelentősen csökken a feketekereskedelem a gabonapiacon, és a költségvetés áfa-bevétele is folyamatosan emelkedik. A gazdákkal és a szakmai érdekképviseleti szervekkel egyeztetve, javaslataikkal összhangban a szaktárca a sertéságazatban nem kezdeményezi a fordított áfa bevezetését.
A Magyar Sertéstartók Szövetsége tiltakozott az élő sertés kereskedelmében a fordított áfa bevezetése ellen. A szövetség szerint azoknak a sertéstartóknak, akik keverék takarmányt vásárolnak, a számlák után keletkező 27 százalékos forgalmi adót meg kell fizetniük az eladónak, ahogy a gyógyszer, az áram és egyéb számlák után. Ugyanakkor nettó áron kellene értékesíteni a sertéseket, ezért forráshiányosakká és állandó áfa-visszaigénylőkké válnának. A sertéstartók felhívták a figyelmet arra is: ha az élő állatokat nettó áron kell számlázni a húsiparnak, az számla nélküli eladásokhoz, így a feketegazdaság erősödéséhez vezetne.
(Forrás: MTI)