Otthonvédelmi program: kiváló lehetőség a spekulánsoknak?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Kiváló befektetési lehetőséget teremtett a kormány a kedvezményes lakáshitelezéssel a spekulánsoknak. A kedvezmény akkor is jár, ha valaki árverés előtt álló lakást vásárol, ráadásul annyi lakás esetében, amennyi csak tetszik – írja a Napi Gazdaság.
Egyedülálló befektetési ajánlatot is tartalmaz a kormány otthonvédelmi programja: szerencsés esetben akár a mostani svájcifrank-hitelek kamataihoz mérhető forinthitelből lehet kisebb lakásokhoz jutni lényegében korlátlanul. Az ismertetett támogatási koncepció szerint akkor is igénybe vehető a kamattámogatás, ha valaki olyan lakást vásárol, amely lényegében árverés előtt áll − 180 napon túl nem tudja törleszteni a felvett hitelét a tulajdonos.
Néhány kitételnek kell csak megfelelni. A lakás szerződéskötéskori értéke kisebb kell legyen Budapesten a 15, vidéken a tízmillió forintnál, a bajba jutott adósnak ott kell laknia, majd az adásvételt követően másik lakást kell vennie − adott esetben szintén kedvezményes kamatozású hitelből −, s a vételár nem lehet kisebb a megállapított forgalmi érték 80 százalékánál. Az viszont teljesen mindegy, hogy a vevő hány lakást vásárol kedvezményes hitelből − akár egy háztömböt is megvehet, ha van rá forrása. Azzal sincs nagy probléma, ha lejár a kedvezményes kamatozás időszaka. Öt év tartás után után ugyanis adómentesen adhatja el a lakásokat a tulajdonos − s addigra túl is juthat mélypontján a piac.
A kamatkedvezmény az állampapírhozamok meghatározott százaléka, ennek mértéke 50 százalékról 30-ra csökken öt év alatt. Ez egyéves állampapírhozamnál 3,05−1,9 százalék, ötévesnél 3,6−2,2 százalék kedvezményt jelent. Ez a − nem a mostani, csúcsra járatott, hanem korábban megszokott − lakáshitel kamatát akár 6,5−7 százalékra is csökkentheti. Ez a svájcifrank-hitelek kamataival is versenyképes lehet − árfolyamkockázat nélkül.
Folytatás a Napi Gazdaság cikkében az alábbi linken.
Forrás: Napi Gazdaság