Pályakezdők és részmunkaidős foglalkoztatás támogatása
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A 70/2009. (IV. 2.) Korm. rendelet szerint a munkaügyi központokhoz lehet pályázni a szakképzettséggel rendelkező, pályakezdő álláskeresők munkatapasztalat-szerzésének és a részmunkaidős foglalkoztatás támogatására.
Szakképzett pályakezdők
A munkaügyi központ támogatást nyújt a munkaadó kérelmére, ha a munkaadó a pályakezdő álláskereső munkaviszony keretében történő foglalkoztatását napi legalább négyórás munkaidőben, és legalább 365 napi időtartamra vállalja. A támogatás olyan pályakezdő álláskereső munkatapasztalat-szerzéséhez nyújtható, aki az álláskeresőként történő nyilvántartásba vételétől számított legalább 90 napig a munkaügyi központtal együttműködött.
A támogatást a foglalkoztatás időtartamára, legfeljebb azonban 365 napra a pályakezdő foglalkoztatásával kapcsolatban felmerülő bérköltség 50 és 100%-a közötti mértékben lehet megállapítani.
Részmunkaidős foglalkoztatás
A munkaügyi központ felhívás alapján támogatást nyújthat a munkaadó kérelmére, ha a munkaadó a vele teljes munkaidőben munkaviszonyban álló munkavállalót részmunkaidőben foglalkoztatja a munkavállalói létszám csökkentésének megelőzése érdekében.
A munkaadónak a támogatás igénybevétele mellett vállalnia kell, hogy megtartja a kérelem munkaügyi központhoz történő benyújtását megelőző hónapban meglévő átlagos statisztikai állományi létszámát, és a munkavállalót legalább a támogatási időtartamával megegyező további időtartamig továbbfoglalkoztatja, és a támogatás adókkal és járulékokkal csökkentett részét a munkavállalónak – a részmunkaidős foglalkoztatásra járó munkabérén felül – munkabérként kifizeti.
A támogatás mértéke a munkavállalónak a kieső munkaidejére járó személyi alapbérének 80 százalékáig, valamint annak járulékáig terjedhet. A támogatás összege nem haladhatja meg a kérelem benyújtásakor hatályos kötelező legkisebb munkabér másfélszeresét. A támogatás legfeljebb 365 napra nyújtható.
A munkaügyi központ 2009-ben akkor köteles a támogatásokra felhívást közzétenni, illetve a jogszabályi feltételeknek megfelelő munkaadó kérelmére a támogatást nyújtani, ha a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprészének általa felhasználható keretében a pénzügyi eszközök rendelkezésre állnak.