Serpákra csap le a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NAV minapi közlése szerint január eleje és szeptember vége között 34 millió szál cigarettát vontak ki a feketepiacról a pénzügyőrök és a pénzügyi nyomozók, a tetemes mennyiség együttes értéke jócskán túllépte a másfél milliárd forintot – írja a Magyar Idők.

Az utóbbi időben többször is serpák miatt kellett intézkednie a pénzügyőröknek: serpáknak nevezik a zsargonban azokat a személyeket, akik gyalog, a hátukon hozzák át a csempészcigarettát a zöldhatáron – olvasható a Magyar Idők cikkében. Az adóhatóság kilenc hónap alatt 1,8 milliárd forintot érő dohányárut vont ki a feketepiacról.

Finomra vágott és más fogyasztási dohányból is bőséges tételre bukkant a hivatal, a lefoglalt 8,5 tonna semmiképpen sem nevezhető csekélynek. A feketepiacról kivont fogyasztási dohány értéke megközelítette a negyedmilliárd forintot. Kilenc hónap alatt összességében majdnem 1,8 milliárdnyi jogsértően behozott vagy előállított dohányárura bukkantak az adóhivatal emberei.

Mint azt a NAV jövedéki ügyekkel foglalkozó szóvivőjétől, Lepold Róberttől a lap megtudta, az utóbbi időben többször is az úgynevezett serpák tevékenysége adott feladatot a hatóságnak.

– Serpának a zsargonban azokat a személyeket nevezik, akik gyalog hozzák át a zöldhatáron az illegális árut. Az illetők – némiképp hasonlóan a hegymászókat segítő kísérőkhöz, hegyi emberekhez – a hátukra vesznek fel hatalmas kartonokat, ezekben pedig nagyobb mennyiségű cigaretta is elfér – mondta Leopold Róbert a lapnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 21.

Több száz kilogrammnyi vágott dohányt és hamis parfümöt találtak a pénzügyőrök

Több száz kilogrammnyi vágott dohányt és 430 doboz magyar zárjegy nélküli cigarettát találtak a pénzügyőrök egy pécsi garázsban. Csaknem ezer üveg hamis parfümöt találtak egy Németországba tartó bolgár furgonban az M5-ös autópálya hetényi pihenőhelyén; az okozott kár majdnem 17 millió forint – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hétfőn.

2024. október 21.

Belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetése az önkormányzati szférában

A helyi önkormányzatok, az irányításuk vagy felügyeletük alatt álló költségvetési szervek, vagy a helyi önkormányzat tulajdonában vagy tulajdonosi joggyakorlása alatt álló szervezetek, gazdasági társaságok számára fontos határidő közeleg, hiszen 2025. január 1-től ezen szervek is kötelesek belső visszaélés-bejelentési rendszert (a továbbiakban: bejelentőrendszer) létrehozni.