23 milliárd percet telefonáltunk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hatszor annyiszor telefonáltunk tavaly mobilról, mint vezetékes készülékről, a beszélgetések hosszában viszont csak három és félszeres a különbség. Az InfoTandem heti infografikája.


A mobiltelefonok térnyerése megállíthatatlan, előnyük a vezetékesekkel szemben egyre növekszik. Különösen látványosan megmutatkozik a hatalmas differencia, ha egy kicsit messzebbre tekintünk vissza, s a tavalyi helyzetet mondjuk a tíz évvel korábbival vetjük össze.

Kiderül például, hogy mobilos előfizetésből már 2003-ban is több mint kétszer annyi volt, mint vezetékesből, ám a hívások száma még hasonló szinten állt, a mobil mindössze egyharmaddal verte a hagyományost. Mostanra ez hatszorosra ugrott. Igaz, beszélgetni viszont hosszabban szeretünk vezetékesen; a különbség e tekintetben „csupán” három és félszeres (miközben egy évtizeddel ezelőtt még messze a vonalas vezetett ebben a dimenzióban).

Ami a mostani helyzetet illeti, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2013 végén 3 millió vezetékes fővonalat használtak Magyarországon, miközben 11,7 millió mobiltelefon-előfizetést tartottak nyilván, vagyis utóbbi jócskán meghaladta a népességszámot. Ennek hátterében elsősorban a lakossági és üzleti előfizetések párhuzamos használata áll. Amúgy a háztartások 96 százalékában mobiloznak, míg vezetékes telefont csupán az 52 százalékukban használnak.

Tavaly a vonalas és a mobil előfizetések száma is nőtt valamelyest. Ez előbbieknél főként a kedvezményes csomagajánlatoknak köszönhető. A gyakran ingyenes idősávot és díjmentes hálózaton belüli beszélgetést is tartalmazó konstrukciók terjedése nyomán az előfizetők kevesebbszer, de átlagosan hosszabb ideig beszéltek vezetékes telefonról, mint mobilról; előbbiről egy-egy alkalommal 3,8 percet, utóbbiról 2,3 percet. A hívások együttes hosszára brutálisan nagy számok adódnak: hagyományos módon bő 5 milliárd, míg mobilon több mint 18 milliárd percet telefonáltunk 2013-ban…

A mobilosoknál továbbra is meghatározó a saját hálózaton belüli hívásforgalom: a beszélgetések időtartamának 63 százaléka volt ilyen. Tavaly 1,8 milliárd SMS-t és 21,4 millió MMS-t küldtünk; mindkét szám kevesebb a megelőző évinél. Ugyanakkor a mobilhálózat adatforgalma 16 százalékkal bővült, ami az okostelefonok és a mobilinternet terjedésének tudható be.

A feltöltőkártyás (pre-paid) előfizetések fokozatosan visszaszorulnak; tíz éve még 78 százalékos volt a súlyuk, tavaly már csak 47 százalékos. Ezzel párhuzamosan teret nyernek a havidíjas (post paid) megoldások, nem kis részben azért, mert általában a havidíjak egy része vagy akár egésze lebeszélhető.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).