A bajjal együtt nő az adóhatóság szigora is


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások manapság legkevésbé az adózási ügyeikkel törődnek. Fontosabb most a túlélés, az üzemi eredmény tartása. Szakértők szerint a büdzsé bevételi kényszere miatt érdemes felkészülni az adóhatósági eljárások szigorodására.

A pénzügyi és gazdasági válság begyűrűzésével az adózás, az adózási kérdések pillanatnyilag háttérbe szorultak. Prózaian: a cégeknek kisebb gondjuk is nagyobb az adózásnál – osztotta meg tapasztalatait a Napi Gazdasággal Gombkötő Bálint, a KPMG vezető adómenedzsere. Ráadásul ha beüt a krach, akkor túl sok feladat nem is lesz az adótervezés, adófizetés ügyében. Az üzemi nyereség elérése sokkal fontosabbá válik. A recesszióban amúgy is kevesebb bevétel után kell értelemszerűen kevesebb adót fizetni.

A szakértők szerint a vállalkozásoknál a közeljövő kerül előtérbe, vagyis a pillanatnyi cél a túlélés, így minden más, távolabbi cél és előny háttérbe szorul. Így az adótervezés helyett a tanácsadás más elemei iránt érdeklődnek inkább a vállalatok. Fontosabb lett például a transzferár-tanácsadás, hiszen megváltozott a piac árazása, és a felek között is sokkal keményebbek lettek az alkuk – magyarázta Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers cégtársa.

Persze nemcsak ez okoz fejtörést. Az adókedvezmények egy része például vállalásokhoz kötődik, amit jelenleg elég nehéz teljesíteni: a fejlesztési adókedvezményhez új munkahelyeket kell teremteni, folyamatosan emelkedő árbevétel mellett. Az ilyen típusú projekteket, vállalásokat felül kell vizsgálnia minden érintettnek – annál is inkább, mert kérdéses, hogy elfogadják-e vis maiornak az árbevétel-növekmény teljesítésénél a gazdasági válságot a hatóságok.

A társasági adóban várhatóan felértékelődik jövőre a veszteségelhatárolás és a céltartalékképzés: ezek az elemek biztosan hangsúlyosabban jelennek meg a bevallásokban. Összességében ott centralizálódik majd a tanácsadás, ahol bizonytalansági tényezők alakulnak ki – foglalta össze a szakértő. Különösen ilyen lesz az adózási eljárások köre, hiszen itt nemcsak a vállalatok oldaláról, hanem az adóhatóság szempontjából is megnő az ügyletek jelentősége. Nyilvánvaló, hogy az állam is pénzhiánnyal küzd, vagyis ki akarja majd hozni a maximumot a helyzetből: kézenfekvőnek tűnik, hogy ezt többek között az adóbehajtás erősítésével szeretné elérni. A cégeknek erre mindenképp fel kell készülniük, különösen az ellenőrzési irányelvekben lefektetett alapelvek alapján.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.

2024. június 14.

Májusban minden termékcsoportban nőtt az építőanyag-értékesítés volumene

Az építőanyag-piacon minden termékcsoportban nőtt az értékesítés volumene májusban, az árak azonban csökkentek, ami kedvező jel az otthonfelújítási program júniusi indulása előtt és a lakásépítési szegmens lassú, de biztos felpörgésére utal – erről Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi elnöke tájékoztatott pénteken.