A bajjal együtt nő az adóhatóság szigora is


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások manapság legkevésbé az adózási ügyeikkel törődnek. Fontosabb most a túlélés, az üzemi eredmény tartása. Szakértők szerint a büdzsé bevételi kényszere miatt érdemes felkészülni az adóhatósági eljárások szigorodására.

A pénzügyi és gazdasági válság begyűrűzésével az adózás, az adózási kérdések pillanatnyilag háttérbe szorultak. Prózaian: a cégeknek kisebb gondjuk is nagyobb az adózásnál – osztotta meg tapasztalatait a Napi Gazdasággal Gombkötő Bálint, a KPMG vezető adómenedzsere. Ráadásul ha beüt a krach, akkor túl sok feladat nem is lesz az adótervezés, adófizetés ügyében. Az üzemi nyereség elérése sokkal fontosabbá válik. A recesszióban amúgy is kevesebb bevétel után kell értelemszerűen kevesebb adót fizetni.

A szakértők szerint a vállalkozásoknál a közeljövő kerül előtérbe, vagyis a pillanatnyi cél a túlélés, így minden más, távolabbi cél és előny háttérbe szorul. Így az adótervezés helyett a tanácsadás más elemei iránt érdeklődnek inkább a vállalatok. Fontosabb lett például a transzferár-tanácsadás, hiszen megváltozott a piac árazása, és a felek között is sokkal keményebbek lettek az alkuk – magyarázta Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers cégtársa.

Persze nemcsak ez okoz fejtörést. Az adókedvezmények egy része például vállalásokhoz kötődik, amit jelenleg elég nehéz teljesíteni: a fejlesztési adókedvezményhez új munkahelyeket kell teremteni, folyamatosan emelkedő árbevétel mellett. Az ilyen típusú projekteket, vállalásokat felül kell vizsgálnia minden érintettnek – annál is inkább, mert kérdéses, hogy elfogadják-e vis maiornak az árbevétel-növekmény teljesítésénél a gazdasági válságot a hatóságok.

A társasági adóban várhatóan felértékelődik jövőre a veszteségelhatárolás és a céltartalékképzés: ezek az elemek biztosan hangsúlyosabban jelennek meg a bevallásokban. Összességében ott centralizálódik majd a tanácsadás, ahol bizonytalansági tényezők alakulnak ki – foglalta össze a szakértő. Különösen ilyen lesz az adózási eljárások köre, hiszen itt nemcsak a vállalatok oldaláról, hanem az adóhatóság szempontjából is megnő az ügyletek jelentősége. Nyilvánvaló, hogy az állam is pénzhiánnyal küzd, vagyis ki akarja majd hozni a maximumot a helyzetből: kézenfekvőnek tűnik, hogy ezt többek között az adóbehajtás erősítésével szeretné elérni. A cégeknek erre mindenképp fel kell készülniük, különösen az ellenőrzési irányelvekben lefektetett alapelvek alapján.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Az ipari termelés és az építőipari termelés volumene is csökkent

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a nyers és munkanaphatástól megtisztított adat között az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.

2024. május 15.

A nyolcadik legnagyobb bankká nőtte ki magát a Gránit Bank

A Gránit Bank 19 milliárd forintos adózott eredménnyel, konszolidált szinten 21,6 milliárd forintos nyereséggel zárta a tavalyi évet, a mérlegfőösszeg alapján pedig mára Magyarország nyolcadik legnagyobb univerzális bankjává vált – tájékoztatott a pénzintézet

2024. május 15.

A Duna House közzétette az osztalék végleges mértékét

Duna House Holding Zrt. kedden közzétette a 2023. év után fizetett osztalék végleges mértékét, amely szerint egy darab „A” sorozatú törzsrészvényre 125,21 forint bruttó osztalékot fizet az osztalékra jogosult részvényeseknek.