A háború alaposan betehet a világgazdaság növekedésének


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelentősen romlottak a világgazdaság idei növekedési kilátásai az újult erővel feltámadó infláció és az inflációs nyomást még tovább erősítő ukrajnai háború miatt – áll a Fitch Ratings negyedéves globális előrejelzésében.

A 35 oldalas felülvizsgált prognóziscsokor szerint a koronavírus-járvány utáni világgazdasági kilábalásra mindenekelőtt a potenciálisan hatalmas ellátási oldali sokk gyakorol nyomást, az Ukrajna elleni orosz invázió és az Oroszországra emiatt kirótt szankciók ugyanis globális energiaellátási kockázatot jelentenek.

1,5 százalékkal lassulhat a növekedés

Oroszország a világ nyersolajkínálatának 12 százalékát, a globális földgázellátás 17 százalékát adja, és ha az orosz szállítások hirtelen leállnak, az közvetlen energiahordozó-hiányt okozhat és az energiaellátás adagolását teheti szükségessé Európában – áll a Fitch tanulmányában.

A cég ebben a környezetben 0,7 százalékponttal, az előző negyedéves prognózisában szereplő 4,2 százalékról 3,5 százalékra rontotta a világgazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését.

A Fitch Ratings szerint a vártnál gyorsabb ütemű idei pénzügypolitikai szigorítások áthúzódó hatása még 2023-ban is érezteti hatását, a cég ezért a jövő évi globális növekedésre adott becslését is rontotta, 0,2 százalékponttal 2,8 százalékra.

háború

A hitelminősítő londoni elemzői Oroszországon kívül az európai gazdaság növekedésére szóló előrejelzésüket rontották a legnagyobb mértékben, tekintettel arra, hogy az euróövezet milyen nagy mértékben ki van téve az energiaellátási sokkoknak.

A cég új előrejelzése 2022-re 3 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít az euróövezetben, 1,5 százalékponttal lassabbat az eddigi prognózisban szereplő ütemnél.

Németország, Olaszország és Lengyelország különösen nagy mértékben függ az orosz energiahordozó-szállításoktól, ezért ezeknek az országoknak az idei növekedési kilátását a Fitch Ratings 1,9, 1,6, illetve 1 százalékponttal rontotta hétfőn ismertetett új előrejelzésében.

A cég a német gazdaságban így az eddig várt 4,4 százalék helyett csak 2,5 százalékos, Olaszországban 4,3 százalék helyett 2,7 százalékos, Lengyelországban 4,3 százalék helyett 3,3 százalékos növekedéssel számol 2022-ben.

Oroszországban 8 százalékos zuhanás jöhet

A Fitch Ratings londoni elemzői Oroszországban a hazai össztermék (GDP) 8 százalékos zuhanását jósolják az idei év egészére, és jövőre is 0,2 százalékos visszaesést várnak.

A hitelminősítő szerint a szankciókból eredő gazdasági sokk több területen számottevően nagyobbnak tűnik az 1998-as fizetési válság sokkjánál – amely a cég által 2022-re várt visszaeséshez hasonló recessziót okozott az orosz gazdaságban -, ám a magas olajárak, a hadiipari kiadások és az ukrajnai háború előtti folyómérleg-többletek ezúttal valamelyest enyhíthetik a recessziót.

Más nagy londoni házak sokkal borúlátóbb előrejelzéseket tartanak érvényben az orosz gazdaságra.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics alapeseti előrejelzése azt valószínűsíti, hogy az orosz hazai össztermék az idei év egészében 12 százalékkal zuhan.

A cégnek ugyanakkor van egy sokkal erőteljesebben negatív forgatókönyve is arra az esetre, ha a szankciók miatt teljesen leállna az orosz olaj- és a földgázexport.

A Capital Economics modellszámításai szerint ebben az esetben az orosz GDP-érték 25 százalékkal zuhanna az idén, a rubel további 35 százalékkal gyengülne a dollárhoz képest és elérné a 200 rubel/dollár árfolyamot.

A Bank of America globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlegének (BofA Global Research) alapeseti forgatókönyve az idén 13 százalékos GDP-zuhanást valószínűsít Oroszországban, és a ház elemzőinek várakozása szerint mindezt 20 százalékra gyorsuló éves átlagos infláció kíséri.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Nagyon meglódultak a fővárosi albérletárak, lassít a vidék

Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiacon lejátszódott folyamatokat. Átlagosan tíz százalékkal haladja meg az idei árszint a tavalyit, de az egyszobás lakások esetében majdnem húsz százalékos emelkedésről számolt be Kosztolánczy György. Vidéken nem szaladtak el ennyire az árak – olvasható a cég Adó Online-nak elküldött közleményében.

2024. november 22.

Zuhantak a beruházások

A beruházások volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 15,4 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest – közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.