A korrupció szorításában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csupán a magyarok 7 százaléka bízik abban, hogy egyes cégcsoportok egyáltalán nem képesek saját érdekeiknek megfelelően eltéríteni a kormányt a közjó szolgálatától. Vagyis a polgárok kilenctizede – amint az az InfoTandem infografikáján plasztikusan kirajzolódik – kisebb-nagyobb mértékben elképzelhetőnek tart efféle befolyásolást. A legfrissebb Globális Korrupciós Barométer több más téren sem fest hízelgő képet Magyarországról.


Az emberek többsége továbbra is úgy véli, hogy a politikai pártok a legkorruptabbak hazánkban – ez derül ki a Transparency International Magyarország frissen publikált felméréséből. A nemzetközi kutatás hazai helyzetet felmérő részében, az 1000 fős reprezentatív minta tavaly novemberi megkérdezésekor a válaszadók 68 százaléka tette első helyre a pártokat, de az üzleti szféra is igen magas, 63 százalékos aránnyal „dicsekedhet”.

Valamivel jobb, de szintén többségi szavazatot kapott a törvényhozás (56 százalék) és a média (51 százalék). A rangsor másik, pozitívabb megítélésű végén a katonaságot, valamint az oktatási és egyházi intézményeket találjuk, 17–20 százalékos rátákkal.

 

A pártok imázsa máshol sem sokkal jobb, mint nálunk. A 107 ország 114 ezer állampolgárát megkérdező Globális Korrupció Barométer elnevezésű kutatásban 20 uniós tag kapott helyet, s közülük 16-ban szintén a politikai pártok végeztek az élen (14 esetben önállóan, további egy-egy országban pedig az igazságszolgáltatással, illetve a médiával holtversenyben).

A korrupció változatlanul áthatja a magyarországi hivatalok működését is. Mindössze a polgárok 15 százaléka mondta azt, hogy az állami vagy önkormányzati ügyintézésnél egyáltalán nem fontos a személyes kapcsolat, a döntő többiek szerint erre tehát ma is szükség van. Sőt, az emberek bő egynegyede úgy gondolja, ez egyenesen nélkülözhetetlen ahhoz, hogy olajozottan menjenek a dolgok.

Összességében az állami korrupció kiterjedtségét 5 fokú skálán 3,8-asra osztályozták az emberek, akiknek 61 százaléka azt tapasztalta, hogy a helyzet az elmúlt két évben tovább romlott. Ennek fényében nem meglepő, hogy a kormány korrupcióellenes munkáját a megkérdezettek 48 százaléka eredménytelennek tartja; a 2011-es felméréskor még „csupán” 37 százalék vélekedett így, miközben szűk egyharmadnyian pozitívan nyilatkoztak a kabinet ez irányú erőfeszítéseiről (utóbbiak aránya mára 15 százalékra olvadt).

Komoly problémákat jelez, hogy az emberek több mint fele meg van győződve arról: egy-egy cég vagy cégkör érdemben képes befolyásolni az államot vagy a kormányt, hogy az a közjó szolgálata helyett az adott cégkör érdekeinek megfelelő döntéseket hozzon.

A frissen közzétett kutatásból világosan kiderül, hogy az állampolgárok igen káros jelenségnek látják a korrupciót, s azzal is tisztában vannak, hogy az ellen közösen kellene fellépni, vagyis e téren a hétköznapi embereknek is van teendőjük. Ezt a nézetet 71 százalék osztja, ami uniós és globális viszonylatban is magas aránynak számít. Amikor azonban a tettekre kerülne a sor – jelesül: valaki beleütközik egy korrupciós esetbe, s azt jelentenie kellene a megfelelő helyen –, akkor az emberek zöme, 70 százaléka passzív marad, ami a legmagasabb arány a felmért uniós országok mezőnyében (a németeknél például mindössze 6 százalék ez a ráta). A magyarok részben azért hallgatnak, mert nem hiszik, hogy a bejelentésüknek bármilyen pozitív hozadéka lenne, egyötödnyien viszont azért, mert félnek a következményektől.

A Transparency International Magyarország – amint azt Martin József Péter, a szervezet ügyvezető igazgatója is hangsúlyozta – a kutatási eredményekből kirajzolódó helyzetkép alapján egyebek mellett a kormánytól független állami kontrollintézmények autonómiájának helyreállítását, a párt- és kampányfinanszírozás átláthatóvá tételét, valamint a közérdekű bejelentések eddiginél hatékonyabb szabályozását, a bejelentők fokozott védelmét sürgeti.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).