A tartalékkal rendelkező fiatalok több mint harmada maximum egy hónapig tudna megélni jövedelem nélkül


Anyagilag törékeny helyzetben van a fiatalok jelentős része a K&H ifjúsági index első negyedéves eredményei szerint. A 19-29 éves korosztály 49 százalékának van megtakarítása, szemben az előző negyedévekre jellemző, inkább 60 százalékhoz közeli aránnyal. A megtakarítással rendelkező fiatalok 38 százaléka ráadásul legfeljebb egy hónapot tudna kihúzni jövedelem nélkül.

A rendszeres napi kiadások emelkedésének eredményeként jelentősen csökkent a megtakarítással rendelkező fiatalok aránya, sokan közülük mindössze egy hónapra elegendő tartalékkal rendelkeznek a K&H ifjúsági index első negyedéves eredményei szerint. A 19-29 évesek körében végzett reprezentatív kutatás a korosztály tagjainak megtakarítási szokásait vizsgálta. Visszaesett a tartalékkal rendelkező fiatalok aránya Az idei első negyedévben a többségében huszonéves fiatalok 49 százalékának volt valamekkora megtakarítása. Ez jelentős csökkenést jelent a felmérés korábbi eredményeihez képest: 2021 első negyedéve óta 56-60 százalék közötti volt az arányuk. A koronavírus-járvány miatti 2020-ban látott visszaesést leszámítva a 2015-2018 közötti időszakban volt ennél alacsonyabb a tartalékot felhalmozó fiatalok aránya, akkor 41-48 százalékuk tudott összegyűjteni kisebb-nagyobb összeget.

Mennyire elég? A felmérés részletes eredményeiből látható az is, hogy a spórolt pénzzel rendelkező fiatalok jelentős része csak rövid ideig tudná finanszírozni az életét jövedelem nélkül: 38 százalékuk ugyanis maximum egy hónapig lenne erre képes. A fiatalabbak körében többen élnek még a szülőkkel, emiatt náluk csak 32 százalékos azok aránya, akik legfeljebb egy hónapig tudnának megélni. Ugyanakkor a 26-29 évesek körében már 51 százalék ez az arány. A tartalékkal rendelkező fiatalok 23 százaléka három hónapos időszakot tudna “túlélni”. Ugyanakkor 26 százalékuk legfeljebb hat hónapra, 9 százalékuk pedig maximum 1 évig tudna jövedelem nélkül élni. Mindössze 5 százalékos azok aránya, akik ennél is hosszabb időtávon tudnának megélni rendszeres jövedelem hiányában.

Az online kérdőíves kutatás 300 interjú alapján készült, a minta reprezentálja a magyarországi 19-29 éves lakosság összetételét nem, korcsoport, régió és településtípus szerint.

Forrás: K&H sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.