A technológia kulcsfontosságú lesz a jövő jogásza számára


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyre összetettebb információkkal, az ügyfelek változó igényeivel és az átalakuló piaci erőviszonyokkal szembesülve a jogi szakemberek mindinkább a technológiát hívják segítségül, hogy eredményesebben végezzék munkájukat. Azonban nem minden jogász alkalmazkodik azonos ütemben. Azok, akik már jelenleg is használják a technológia nyújtotta lehetőségeket, lépéselőnybe kerülnek a többiekkel szemben, nagyobb nyereségre tehetnek szert és magabiztosabban nézhetnek szembe a változásokkal. Ez derül ki a Wolters Kluwer A jövő jogásza 2019. évi kutatásából.

„Évek óta folyik a vita a jogi szektor átalakulásáról – mikor, hogyan megy végbe, bekövetkezik-e egyáltalán –, de már egyértelmű, hogy a jog világszerte átalakulóban van és a technológia az egyik legfontosabb hajtóereje ennek a változásnak” – nyilatkozta Stacey Caywood, a Wolters Kluwer Legal & Regulatory vezérigazgatója, majd hozzátette: „A jogi szakemberek egyre nagyobb mértékben folyamodnak olyan könnyen hozzáférhető és hatásos technológiákhoz, amelyekkel eredményesebben végezhetik a munkájukat és amelyek értékesebb megoldásokat kínálnak az adatokon alapuló elemzések, meglátások, valamint a nagyobb hatékonyság és produktivitás révén.”

A kutatás három fő témakörre összpontosított, a megkérdezett jogászok arról adtak számot, hogyan ítélik meg jelenlegi helyzetüket, mik a prioritásaik a jövőre nézve és mire van szükségük ahhoz, hogy felkészüljenek a jövőre a következő területeken: eszközök és technológia, az ügyfelek igényei és elvárásai, valamint szervezet és tehetség.

A hétszáz európai és amerikai jogász körében lefolytatott független kutatás jelentős különbségeket tárt fel e témakörök tekintetében a technológiát már hasznosító vállalatok („technológiában élenjárók”) és a technológiát még csak korlátozottan használó, annak fokozott kiaknázását később tervező vállalatok („átalakuló szervezetek”) között. Összefoglaló anyagunk részletesen ismerteti a kapott eredményeket, amely letölthető innen.

Felkészülés a változásra

A megkérdezett jogászok olyan tendenciákra számítanak, amelyek hatással lesznek vállalatukra a következő három évben. A jövő jogásza kutatás szerint várhatóan főként az alábbi öt tendencia gyakorolja majd a legnagyobb hatást:

• nagy mennyiségű és sokszorosan összetett információk feldolgozása (a válaszadók 72%-a számít erre);
• a nagyobb hatékonyság és produktivitás előtérbe kerülése (71%);
• a legnagyobb értéket kínáló jogi technológiák megtalálása (69%);
• az ügyfelek és a vezetők változó elvárásainak teljesítése (68%);
• pénzügyi kérdések, köztük a fokozódó árverseny, alternatív díjkonstrukciók és költségmegszorítások (68%).

Ugyanakkor aggasztó, hogy nincs meg a kellő felkészültség ezeknek a hatásoknak a kezelésére. A jogászok kevesebb mint egyharmada számolt be arról, hogy vállalata összességében véve jól felkészülten várja bármely említett tendenciát.

Sőt, bár a nagy mennyiségű és sokszorosan összetett információk feldolgozása a jogászok 72%-a szerint gondot okozhat, ennek ellenére csak 31%-uk jelezte, hogy vállalata jól felkészült erre. A jogászok 71%-a szerint a nagyobb hatékonyság és produktivitás előtérbe kerülése hatással lesz vállalatukra, mégis mindössze 31%-uk szerint állnak készen az ehhez szükséges lépések megtételére.

További megállapítások a Wolters Kluwer A jövő jogásza 2019.évi kutatásából:

• a jogászok több mint egyharmada (34%-a) gondolja úgy, hogy vállalata, vállalkozása jól felkészült arra, hogy lépést tartson a jogi piacon bekövetkező változásokkal. A „technológiában élenjáró” vállalatok jobban teljesítenek: 50%-uk felkészült a várható változásokra, ezzel szemben az „átalakuló vállalkozások” körében ez az arány mindössze 19%.

• A jogászok 53%-a jelezte, hogy technológiai beruházásaik bővülni fognak a következő három évben. A „technológiában élenjárók” körében a legnagyobb a valószínűsége annak, hogy a közeljövőben technológiai beruházásokat hajtanak végre. A „technológiában élenjáró” ügyvédi irodák emellett nyereségesebbek is.

• Az új technológiákkal szembeni ellenállás első számú oka a technológiai tudás, ismeret és készségek hiánya (36%), ezt a szervezeti problémák (34%) és a pénzügyek (30%) követik.

• Az ügyvédi irodáknál és a vállalati jogi osztályokon dolgozó jogászok Európában és az Egyesült Államokban is egyetértenek abban, hogy a technológia fokozott használata és a nagyobb szakosodás hozza majd a legnagyobb változást az ügyvédi irodák és a vállalati jogi osztályok tevékenységébe.

• Az ügyvédi irodák szerint legfőképpen az ügyfelek megértése és partnerként való kezelése iránti képesség, az árképzés és a szakosodás tartozik azon szempontok közé, amelyek alapján értékelik majd őket a jövőben.

• A vállalatok jogi osztályai előtt álló legnagyobb kihívások között van a külső jogi költségek csökkentése és ellenőrzése, az ügy- és a kapcsolatkezelés javítása, valamint a rutinfeladatok automatizálása és a technológia hasznosítása a munkafolyamatokban.

„A kutatás arra enged következtetni, hogy a jog jövője valóban globális, hiszen számos hasonlóság fedezhető fel az Egyesült Államokra és Európára, sőt a különböző jellegű szervezetekre vonatkozó megállapítások között” – fogalmazott Stacey Caywood, majd így folytatta: „Néhány különbség ugyan konkrét földrajzi területekhez vagy szervezettípusokhoz köthető, azonban összességében véve a legnagyobb eltérések a „technológiában élenjárók”, illetve a technológiákat még nem hatékonyan hasznosító, „átalakuló és lemaradó szervezetek” között vannak.”

A technológiák bevezetésének felgyorsulása: az alaptechnológiáktól a gyökeres változást hozó technológiákig

A Wolters Kluwer „technológiában élenjáró” jogászokról szóló felmérése a jogászok által jelenleg használt, illetve a következő három évben bevezetni tervezett technológiákat is vizsgálta. A gyökeres változást hozó technológiákat – köztük a mesterséges intelligenciát (AI), a nagy adathalmazokat, a prediktív elemzést, a gépi tanulást, a blokklánc-technológiát és a döntéstámogató eszközöket – igénybe vevő jogászok száma előreláthatólag megkétszereződik 2022-re.

Mindent összevetve a „technológiában élenjárók” várhatóan nagyobb arányban veszik majd át ezeket a technológiákat, mint az „átalakuló vállalkozások”. A jogászok több mint fele számít arra, hogy ezen gyökeres változást hozó technológiák hatása érződik majd a következő három év során, ugyanakkor kevesebb mint 24%-uk nyilatkozott úgy, hogy nagyon jól érti ezeket. Ahogy várható, az újabb generációk tagjai az új technológiák által gyakorolt hatás előrejelzésében és megértésében is magasabb pontszámokat értek el.

A kutatás tendenciákkal, technológiákkal és változásokkal kapcsolatos megállapításai a jogi ágazat kiemelkedő európai és amerikai szereplőinek meglátásait is tartalmazza.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.