A városlátogatás dominál a kiutazásokban – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csaknem 600 milliárd forintot költöttek a magyarok külföldi utazásaikhoz kapcsolódóan az elmúlt évben. A kiutazók több mint nyolctizede az EU-n belül maradt. A szabadidős utak közt a városlátogatás a legnépszerűbb. Az InfoTandem heti infografikája.


Összesen 16,3 millió alkalommal utaztunk külföldre 2014-ben; ez 1,9 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban mértet. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a vásárlási célú utazások száma 17 százalékkal visszaesett, miközben a munkavégzési célúaké 12 százalékkal bővült. Az utazások felét a szabadidős turizmus tette ki, e téren 10 százalékos felfutást regisztráltak.

A turisztikai utazások közül (amelyekbe a 8,3 millió alkalomnyi szabadidős kimozduláson kívül 660 ezer üzlet célú út is beletartozik) az egynaposok négyötöd részben Ausztriába és Szlovákiába irányultak. Az 55 százalékos részarányt képviselő többnapos turisztikai utak negyedét utazási irodán keresztül szervezték meg, s itt a célpontok között a szomszédos országok mellett már gyakran felbukkant Németország, Csehország, Olaszország és Franciaország is. Mindazonáltal az utazók több mint nyolctizede az unión belül maradt; az Európán kívüli célországok között az Egyesült Államok volt a legnépszerűbb, a 15. helyet szerezve meg a rangsorban.

A szabadidős utazások kétharmada valamilyen város meglátogatását célozta. A különféle vidéki célpontok (mint például tó- vagy folyópart) megközelítőleg egyötödöt képviseltek, a tengerpart, illetve a hegyes-völgyes tájak pedig egyaránt 7–8 százalékot tettek ki.

A magyar lakosság összesen 47,7 millió napot töltött tavaly külföldön; ez 5,8 százalékos növekedésnek felel meg. E napok 73 százaléka kapcsolódott turisztikai motivációhoz, túlnyomó részben szabadidős turizmushoz. Egy többnapos utazás átlagos hossza 6,6 napra rúgott.

A külföldi utazásokhoz kapcsolódó költés az elmúlt évben számottevően, 13 százalékkal emelkedett, s elérte 579 milliárd forintot; ennek több mint háromnegyede, 455 milliárd forint a turisztikai célú utazásokhoz kötődött. Egy fő átlagosan 12,1 ezret költött naponta, ami 6,6 százalékos növekedésnek felel meg. A kiadások egynegyedét vitték el a szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

2024. első három negyedévében a közép- és kelet európai befektetési volumen mintegy 24%-kal nőtt éves szinten

A közép- és kelet európai (CEE) befektetési volumen 2024 első három negyedévében elérte az 5 milliárd eurót, ami éves szinten 24%-os növekedést jelent. Ez összhangban áll az európai és globális piacok fellendülésével a 2023 utáni lassulást követően. Az év végi volumenek elérhetik a 7–7,5 milliárd eurót, ami még így is körülbelül 30%-kal marad el a 10 éves átlagtól – derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.

2024. november 27.

Félmillió alá csökkenhet a cégek száma

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képes.

2024. november 27.

Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Most közzétett hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-től az UniCredit Bank az Ikon Plusz számlacsomagjában, a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a Mobil Aktív Plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.