A vidéki turizmus már októberben kiheverte a járványt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Októberben elérte a járvány előtti szintet a vidéki turizmus: az év tizedik hónapjában 2,8 millió vendégéjszakát regisztráltak a szálláshelyek Magyarországon, 62 százalékkal többet, mint egy éve, és 2019-hez képest is mindössze 15 százalék az elmaradás – mondta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója podcastjában.

Októberben 1,1 millió vendég volt a szálláshelyeken, 340 ezer külföldi, közel 740 ezer belföldi. A belföldi vendégéjszakák száma 16 százalékkal nőtt egy év alatt, és meghaladta a 2019-est is. A külföldi vendégek egymillió vendégéjszakája a tavalyi négyszerese, de 42 százalékkal elmarad a 2019-es eredménytől.

Továbbra is a Balaton áll az élen

A vendégek fele hotelekben, közel 30 százaléka magán- és más szálláshelyen pihent októberben. A kihasználtság a négycsillagos hotelekben volt a legmagasabb, 54 százalék.

A legkedveltebb turisztikai térségek sorrendjéről Guller Zoltán elmondta: az alapjaiban változatlan, továbbra is a Balaton a legnépszerűbb, ahol 430 ezer vendégéjszakát regisztráltak, ezt a Mátra-Bükk térsége követi 240 ezerrel, Budapest és környéke pedig a harmadik legnépszerűbb célpont. Az összesített vendégéjszaka-szám a Bük-Sárvár térségben emelkedett a legjobban, a tavalyihoz képest több mint duplájára, és 70 százalékos a növekedés a Sopron-Fertő térségben tavaly októberhez viszonyítva.

Guller Zoltán úgy fogalmazott, októberben „vidéken a járvány előtti szint visszaépült”, a belföldi forgalomnak köszönhetően 2 millió vendégéjszakát regisztráltak a fővároson kívüli szálláshelyek, ami 35 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi adathoz képest, de a 2019-es rekordévhez képest is 2 százalékos növekedés. A magyarok 1,6 millió vendégéjszakát töltöttek el vidéki szálláshelyen, ez 2019-ben 1,4 millió volt, és a 2019-es rekordévhez képest is 13 százalékkal többen pihentek most októberben a vidéki Magyarországon. Vidékre egyébként 83 százalékban magyarok, 17-ban külföldiek utaztak.

guller

Az MTÜ vezérigazgatója arról is beszélt, Budapesten is az országos szintet jelentően meghaladó mértékű volt a növekedés, összesen 762 ezer vendégéjszakát regisztráltak, ami valamivel több mint háromszorosa az egy évvel korábbinak, bár a 2019-es adat 60 százaléka. Minden hónapban egyre magasabb a budapesti szálláshelyek kihasználtsága, ami elsősorban a növekvő külföldi vendégforgalomnak köszönhető – jegyezte meg.

20 milliárd forintot költöttek

Az összes vendégéjszaka 30 százalékát már a fővárosban töltötték el az utazni és pihenni vágyók, és Budapesten tovább nőtt a külföldiek számaránya, 77 százalékban külföldieket fogadtak a budapesti szálláshelyek.

Az egynapos látogatások fő célpontjai közül Budapest környékét, a fővárost, a Balatont, valamint Tokaj és Nyíregyháza térségét emelte ki, az összes egynapos látogatás 60 százaléka ezen a négy területen valósult meg.

A szálláshelyek teljes árbevétele több mint 40 milliárd forint volt októberben, ami 92 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

Az árbevétel 78 százalékát a hotelek realizálták. A külföldiek közel 20 milliárd forintot költöttek magyarországi szálláshelyeken, ami a tavalyi érték háromszorosa. 2021 októberében a vendéglátásóból származó árbevétel meghaladta a 103 milliárd forintot, ami tavalyhoz képest 35 százalékos, de 2019-hez képest is 12,5 százalékos emelkedés. Az MTÜ adatai szerint alapvetően szombatonként volt a legmagasabb árbevétel a vendéglátásban, közel négymilliárd forint minden szombaton, a vadászati világkiállítás utolsó szombatján ez az összeg az ötmilliárdot is meghaladta.

Hárommillió vendégéjszakát már lefoglaltak

Az október 23-ai hétvége Guller Zoltán elmondása szerint kiemelkedő forgalmat hozott a turizmus-vendéglátás számára. 2019-hez képest a szállodákban 8 százalékkal volt magasabb a belföldi forgalom, a szállásdíj-bevétel 36 százalékkal nőtt. A legnépszerűbbek a fürdővárosok voltak.

A vendéglátóhelyeken 46 százalékkal volt több a hosszú hétvégén az árbevétel, mint 2020-ban, több mint 11 milliárd forintot fizettek az emberek a vendéglátó egységekben.

Az előfoglalásokról szólva elmondta, novemberre és decemberre közel hárommillió vendégéjszakát foglaltak le eddig a turisták, ebből 1,7 milliót novemberre.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.