A világgazdaság jobban teljesít – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Rekordokat dönt a cégvezetői optimizmus a globális növekedési esélyeket illetően. A várakozások Közép- és Kelet-Európában is javultak, de az amerikai kontinensen és Ázsiában jóval bizakodóbbak a vezérigazgatók. Az InfoTandem infografikája.


Egy év alatt megduplázódott azon cégvezetők aránya, akik úgy vélik, a következő 12 hónapban gyorsulni fog a világgazdaság növekedési üteme – derül ki a PwC friss kutatásából, amelynek során 85 ország mintegy 1300 vezérigazgatója mondta el véleményét. A 2017 végi megkérdezéskor a főnökök 57 százaléka nyilatkozott optimistán, szemben az egy esztendővel korábbi 29 százalékkal. Ez eddig a legjelentősebb javulás 2012 óta, amióta a nemzetközi tanácsadó cég rendszeresen felméri a globális növekedésre vonatkozó vélekedéseket. A nagyobb régiók között a legmeredekebb (37 százalékpontos) ugrást Észak-Amerikában mérték; ezen belül az Egyesült Államokban – az elnökválasztást övező bizonytalanság időszaka után – hasonlóan drasztikus ütemben, 24-ről 59 százalékra ugrott a bizakodó cégvezetők aránya. A braziloknál mért 80 százalékos ráta még ennél is látványosabb (38 százalékpontos felívelés áll mögötte), de például az amúgy továbbra is szkeptikusnak mondható japánoknál is 38 százalékig kúszott fel e mutató a korábbi 11 százalékról. Régiós szinten a legkisebb elmozdulás Afrikában, illetve Közép- és Kelet-Európában történt, s átlagosan e térségekben a legóvatosabb az optimizmus is. Előbbiben jelenleg a vezérigazgatók 41, utóbbiban 45 százaléka jellemezhető bizakodóként (a részletes magyar jelentés márciusban várható).

A fentiek tehát a globális megítélést tükrözik, ám a vezérigazgatókat megkérdezték a saját cégük bevételbővülési esélyeiről is. E téren már visszafogottabb a lelkesedés, a vállalatvezetőknek csak a 42 százaléka nagyon bizakodó, de javulás itt is látszik: egy éve még 38 százaléknál tartottunk. (Átlag feletti optimizmussal a technológiai, az üzleti szolgáltatási és a gyógyszeripari szektor jellemezhető.) A legvonzóbb piacok mezőnyét az Egyesült Államok vezeti, Kína és Németország előtt. Szintén jó hír, hogy a megkérdezett vezérek 54 százaléka tervez létszámbővítést 2018-ban, s csupán 18 százalékuk fontolgat leépítést.

Az erősödő optimizmus ellenére az aggasztó tényezők száma is szaporodik. Nagyjából ötből két cégvezetőre igaz, hogy erősen tart a geopolitikai bizonytalanságtól, a számítógépes fenyegetettségtől, a terrorizmustól, a szakemberhiánytól és a populizmustól. Ehhez képest például a változó fogyasztói magatartás csak egynegyedüket aggasztja. Ugyanakkor a növekedést fenyegető tényező között továbbra is a túlszabályozás vezet: 42 százaléknak e miatt vannak leginkább álmatlan éjszakái.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.