Akié az internetkapcsolat, azé a felelősség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Felelős a szerzői jogok megsértéséért az a felhasználó, akinek internetkapcsolatával a jogsértést fájlmegosztással elkövették, nem mondhatja azt, hogy egy rokona használta a kapcsolatot – mondta ki ítéletét az

Az ügy előzménye, hogy egy német könyvkiadó kártérítést követel egy magánszemélytől, akinek internetkapcsolatán keresztül egy olyan hangoskönyvet osztottak meg, amely szerzői jogainak a kiadó a jogosultja. A magánszemély vitatja, hogy ő maga megsértette volna a szerzői jogokat, valamint azzal érvel, hogy a vele együtt lakó szüleinek is volt hozzáférése ezen internetkapcsolathoz.

Ítéletében a luxembourgi központú uniós bíróság kijelentette, az uniós joggal ellentétes az olyan tagállami szabályozás, amely szerint nem nevezhető felelősnek azon internetkapcsolat jogosultja, amelyen keresztül a szerzői jogok megsértését fájlmegosztással elkövették. Akkor is, ha annak jogosultja olyan családtagot nevez meg, akinek ehhez az internetkapcsolathoz hozzáférési lehetősége volt, anélkül hogy az említett kapcsolat használatának időpontjáról és jellegéről közelebbi részleteket közölne.

A bíróság szerint igazságos egyensúlyt kell találni a különböző alapjogok, vagyis a hatékony jogorvoslathoz való jog és a szellemi tulajdonjog, valamint a magánélet és a családi élet tiszteletben tartásához fűződő jog között. Ez az egyensúly hiányzik, ha teljes körű védelmet élveznek azon internetkapcsolat jogosultjának családtagjai, amelyen keresztül a szerzői jogok megsértését fájlmegosztással elkövették.

Megállapították, hogy az illetékes bíróság feladata annak vizsgálata, hogy a nemzeti jogban léteznek-e más eszközök, eljárások és jogorvoslatok, amelyek lehetővé teszik az igazságügyi hatóságok számára a szerzői jog megsértésének megállapítását és a jogsértés elkövetőjének azonosítását segítő információk benyújtásának elrendelését.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.