Amerikai importvámok: kezdődnek a tárgyalások az EU-val


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bizonyos feltételekkel jóváhagyta az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások megkezdését a feszültség enyhítése érdekében kedden az Európai Parlament illetékes bizottsága (INTA).

A nemzetközi kereskedelmi szakbizottság után még az EP plenáris ülésének, illetve a tagállami kormányokat tömörítő tanácsnak is jóvá kell hagynia az egyeztetések megindítását, valamint a tárgyalási mandátumot.

Az INTA az Európai Bizottság javaslatainak megfelelően arra az álláspontra helyezkedett, hogy az ipari termékek vámmentességéről és a gazdasági kapcsolat további mélyítését elősegítő közös szabályozási keretekről szóló tárgyalásoknak ki kell terjedniük a gépjárművekre és az autóalkatrészekre, a mezőgazdaság esetében viszont ezt kizárta.

A képviselők leszögezték, hogy egy esetleges egyezmény megkötéséhez az acél- és alumíniumárukra tavaly kivetett amerikai büntetővámok eltörlésére is szükség van, és rámutattak, a ratifikációhoz nélkülözhetetlen az Európai Parlament egyetértése.

Kiemelték, a folyamatot felfüggesztik, amennyiben az Egyesült Államok újabb importvámokat rendel el, amire szakemberek szerint egyébként jó esély van az autóipar vonatkozásában.

Fontosnak nevezték emellett a civil társadalommal való konzultációt és a fenntarthatósági hatásvizsgálatokat.

„A tárgyalások megkezdése érdekében áll az európai polgároknak és vállalatoknak, minthogy ezáltal enyhíthető az amerikai kormányzati intézkedések által kiváltott jelenlegi feszültség a felek között” – írták a 21:17 arányban elfogadott jelentésben.

Az Egyesült Államok azt akarja, hogy a tárgyalásoknak a mezőgazdaság is része legyen, amely azonban több EU-tag, és főként Franciaország számára különösen kényes téma, így ennek lehetőségét kifejezetten kizárták.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke még tavaly júliusban megállapodott Donald Trump amerikai elnökkel, hogy tárgyalásokat kezdenek az ipari termékek vámmentességéről és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörléséről, az egyeztetések ideje alatt pedig egyik fél sem vet ki új vámokat.

Ennek ellenére sokan arra számítanak, hogy hamarosan ismét kiéleződhet a feszültség az Atlanti-óceán két partja között.

Az európai-amerikai árukereskedelem értéke tavaly nagyjából 633 milliárd eurót tett ki. Az EU-ban 4,7 millió munkahely kapcsolódik az Egyesült Államokba irányuló exporthoz.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.