Az autógyárak leállása miatt esett az export


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A várakozásoktól jelentősen elmaradt a júliusi külkereskedelmi többlet értéke, amit vélhetően az autógyárak nyári leállása és emiatt az ipar gyenge teljesítménye okozhatott – kommentálták a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken kiadott előzetes adatait piaci elemzők az MTI-nek. 


A KSH jelentése szerint júliusban az export euróban kifejezett értéke 5,2 százalékkal, az importé 11,3 százalékkal nőtt, a kereskedelmi mérleg többlete 359 millió euróval 322 millió euróra csökkent. Az év első hét hónapjában 9,2 százalékkal nőtt a kivitel és 12,4 százalékkal a behozatal. Az exporttöbblet 964 millióval csökkent a múlt év azonos időszakához hasonlítva és 5,153 milliárd eurót tett ki.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint  a várakozásoktól elmaradó külkereskedelmi adatok összefüggésben vannak a júliusban stagnáló ipari teljesítménnyel, amit vélhetően az átmenetileg leálló autóipari kapacitások okoztak. Arra figyelmeztetett, hogy a harmadik negyedéves havi számokat majd együtt lesz érdemes közelebbről elemezni, és az iparhoz hasonlóan a külkereskedelmi folyamatok is szeptember végére térhetnek vissza a megszokott kerékvágásba. Összességében az idén a külkereskedelmi többlet 9-9,5 milliárd euró lehet a tavalyi 9,725 milliárd után.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is arra a következtetésre jutott, hogy – feltehetően egyes autógyárak nyári üzemszünetének hatására – a júliusi gyenge ipari termeléssel összhangban alakult  az export, míg a belső kereslet élénkülését tükrözi az import. 

A belső kereslet élénkülésének, a fogyasztás gyorsulásának és a beruházások robosztus emelkedésének importnövelő hatását részben ellensúlyozza a kiváló külső kereslet, valamint a növekvő exportkapacitások. Az alacsony szinten beragadt olajárak pedig a vártnál kisebb mértékben rontják a cserearányokat. Mindezek hatására idén a külkereskedelem többlete 8,7 milliárd euróra mérséklődhet a tavalyi 9,725 milliárdról – fejtette ki.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

2018-ban az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a Takarékbank elemzője a továbbra is élénk belső kereslet ellenére sem várja a külkereskedelmi többlet jelentősebb csökkenését. 

A tartósan magas külkereskedelmi többletnek köszönhetően a folyó fizetési mérleg és a külső finanszírozási képesség is tartósan többletet mutathat, ami hozzájárul a külső adósságok és így a külső sérülékenység meredek csökkenéséhez, 2019-ben pedig a hazai gazdaság nettó külső hitelezővé válhat – tette hozzá Suppan Gergely.  

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 11.

Duna House: 43 millió forintra nőtt a lakások átlagára

Országos átlagban már 43 millió forinthoz közelít az otthonteremtésre fordított összeg, amennyiben egy élhető, megközelítőleg 57 négyzetméteres lakás vásárlását tervezi a vevő – tudatta a Duna House.

2024. október 10.

Védeni kell a fogyasztókat zöld és digitális átállás során

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) fogyasztópolitikai bizottságának első miniszteri szintű ülésén elfogadták a fogyasztók kettős átmenet keretében történő hatékony védelméről szóló nyilatkozatot, melyhez a fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is csatlakozott – jelentette be csütörtökön a minisztérium.

2024. október 10.

EY: hatályba lép a NIS2, büntetés járhat a figyelmetleneknek

Pár nap és élesedik a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv, amely több ezer cégre vonatkozik Magyarországon. A regisztrációt elmulasztó társaságok akár szankciókra is számíthatnak a hatóságtól. Az érintett vállalkozásoknak az év végéig le kell szerződniük a biztonsági vizsgálatra jogosult auditorral is, ugyanis, ha nem végzik el időben az IT rendszereik felülvizsgálatát akár több millió eurós büntetésre is számíthatnak.