Az MNB zárolta a Falcon számláit és blokkolta a honlapját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az MNB piacfelügyeleti vizsgálatának lezárásáig azonnali hatállyal megtiltotta a Falcon Kereskedőház Kft.-nek, a Falcon Benefit Kft.-nek és egy magánszemélynek, hogy bármely MNB-engedélyhez vagy bejelentéshez kötött tevékenységet végezzen. A jogosulatlan tevékenységek megakadályozása érdekében honlapblokkolásról és számlazárolásról is döntött a jegybank – jelentette be pénteken a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A felügyeleti hatóság felszólította a kárvallottakat, és azokat, akik az érintett társaságok tevékenységéről érdemi információval rendelkeznek, különösen, ha befektetési céllal pénzt adtak át és azt nem kapták vissza, jelentkezzenek az MNB feljelentése alapján büntetőeljárást folytató BRFK-nál vagy az MNB-nél.

A jegybank eddigi adatai szerint a Falcon Kereskedőház Kft. és a Falcon Benefit Kft. úgynevezett „Utalvány vásárlási szerződés”-t kötött számos befektetővel. Ebben kötelezettséget vállaltak arra, hogy amennyiben a befektető az általa féláron vásárolt utalványokat nem használja fel, ez esetben – jellemzően három hónap elteltével – azok névértékét, azaz a befektetők által átadott összeg kétszeresét fizetik vissza.

A közlemény szerint az MNB-nek oka van feltételezni, hogy az utalványokra történő hivatkozás csupán az engedély nélküli forrásgyűjtési tevékenység leplezésére szolgált. Mivel a három hónapra ígért 100 százalékos garantált hozam irreálisnak tekinthető, ezért az adatok – a jogosulatlan pénzügyi tevékenység mellett – annak a lehetőségét is felvetik, hogy a vizsgált konstrukció eleve csalásra, illetve piramisjáték szervezésére irányult.

A vizsgált tevékenység rendkívül kiterjedt, a már beszerzett bizonyítékok alapján a társaságok, illetve a magánszemély együttesen mintegy 4-5 ezer hazai befektetővel léptek kapcsolatba.
Az MNB  azzal, hogy – az érintett bankokkal koordinálva – számos bankszámla zárolását is elrendelte, mintegy 2 milliárd forintot biztosít az érintett társaságok, illetve a magánszemély tevékenysége miatt esetleg kárt szenvedő befektetők későbbi kártalanításához. Az MNB korábbi feljelentése alapján már folyamatban lévő nyomozásra tekintettel az MNB a zár alá vett pénzeszközöket – a vonatkozó jogszabályi rendelkezések alapján – átadja a nyomozó hatóságnak.

Az MNB piacfelügyeleti eljárását határozattal zárja majd le, amelynek eredményét honlapján nyilvánosan közzéteszi – tájékoztatott az MNB.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2021. május 17.

A kamatemelés lehetőségét vetette fel az MNB alelnöke

A tartósan magas infláció kockázata március óta egyértelműen megnőtt, és a júniusi inflációs jelentés különösen fontossá válik majd – mondta a Reuters hírügynökségnek adott hétfői nyilatkozatában Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke.