Az NFÜ utólag vizsgálja az offshore pályázókat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség visszamenőlegesen ellenőrzi, hogy a 2007 és 2013 között megkötött támogatási szerződések kedvezményezettjei milyen tulajdonosi háttérrel rendelkeznek.


A kormány 2006. július elsején hozta létre a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget (NFÜ) a Nemzeti Fejlesztési Hivatal jogutódjaként a hosszú és középtávú fejlesztési és tervezési feladatok, az Európai Unió pénzügyi támogatásainak igénybevételéhez szükséges feladatok ellátására.

Az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. Rendeletet több alkalommal módosították. Egy ilyen jogszabályra mindig azért van szükség, hogy meghatározza a miniszterek hatáskörét. Akit ez érdekel, meg tudja nézni a rendeletben.

2013. július 31-i hatályba lépéssel is módosította a 271/2013. (VII. 15.) Korm. rendelet az említett jogszabályt. A módosítás alapján ezen időponttól kezdődően a miniszterelnök irányítja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget. A miniszterelnök a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség irányítását a Miniszterelnökséget vezető államtitkár útján látja el.

A kormányrendelet alapján a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a felelős az európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó fejlesztéspolitikáért, összehangolja a központi államigazgatási szervek európai uniós támogatási forrásokból finanszírozott országos szintű fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységét, és követelményeket dolgoz ki a támogatáspolitikai intézkedésekhez.

A feladatai közé tartozik az európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó fejlesztéspolitikai programok végrehajtására javasolt intézkedések hatásainak nyomon követése is, melyről tájékoztatja a kormányt. Előkészíti az európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó kormányzati döntések végrehajtását szolgáló szabályozásokat, biztosítja az ágazati és területi szereplők közötti koordinációt. Emellett ellátja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a közreműködő szervezetek döntéseivel összefüggésben kezdeményezett jogjogorvoslati eljáráshoz kapcsolódó feladatokat, és ellátja Nemzeti Fejlesztési Ügynökség irányításával összefüggő feladatokat, gyakorolja az ahhoz kapcsolódó hatásköröket.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetésével kapcsolatos feladatokat a Miniszterelnökséget vezető államtitkár kormánybiztosként látja el 2013. augusztus 1-től. Gyakorolja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökének teljes hatáskörét. Az erről szóló kormányhatározat szerint a kormánybiztos tevékenységét a miniszterelnök irányítja.

A nemzeti fejlesztési miniszter a jövőben nem felel az európai uniós fejlesztési források felhasználásáért, csupán a többi fejlesztésért.

Céginfo.hu – az üzleti információ

Ha szeretne részletesebb információhoz jutni meglévő vagy leendő üzleti partnereiről, üzleti érdekeltségeikről, pénzügyi helyzetükről, akkor látogasson el a ceginfo.hu oldalra!

A saját igényei alapján kiválasztott előfizetési modulokat itt rendelheti meg

Mindezekből leszűrhető, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség működése már teljes egészében a Miniszterelnökség irányítása alá tartozik.
Egy sajtótájékoztatón bejelentették, hogy szeptembertől új eljárási rendet kell bevezetnie az NFÜ-nek. Elhangzott az is, hogy fel fogják mérni azt is, hogy a 2007 és 2013 között megkötött pályázati szerződések kedvezményezettjei milyen tulajdonosi háttérrel rendelkeznek.

A vállalkozásoknak arra kell számítaniuk, hogy minden, 2007 óta uniós pályázaton támogatást nyerő levelet kap a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől. A hírek szerint egyes cégek már meg is kapták. Ez a levél egy felszólítást tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a sikeres pályázó töltsön ki egy nyilatkozatot arról, hogy kik a pályázó társaság tulajdonosai.

A sajtótájékoztató szerint azt kívánják felmérni, hogy hány offshore tulajdonossal rendelkező cég kapott 2007 és 2013 között európai uniós támogatást.

A nyilatkozattal a pályázóknak azt kell bizonyítaniuk, hogy átlátható társaságok, vagyis hogy világos tulajdonosi szerkezettel rendelkeznek. A szöveg szerint fel kell tüntetni mindenkit, aki legalább 25 százalékos tulajdonosi részesedéssel bír a pályázó társaságban. A nyolcoldalas kérdőívet a kézhezvételtől számított nyolc napon belül kell visszaküldeni.

Azonnal eláll visszamenőlegesen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség azoknak a folyamatban lévő uniós projekteknek a kifizetésétől, amelyek kedvezményezettjei nem nyújtanak be határidőre átláthatósági nyilatkozatot, vagy nem felelnek meg az alkotmányban rögzített átláthatósági követelményeknek nyilatkozta a sajtónak a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

A GVH hat magyar véleményvezérrel és számos hirdető céggel szemben indított eljárásokat

Az influenszereket követő fogyasztók és a tiszta piaci verseny elősegítése érdekében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárásokat indított hat magyar influenszerrel, számos hirdető céggel, közreműködő reklámügynökséggel szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság kedden.

2024. május 21.

Az üres iroda fenntartása a legdrágább

Az elmúlt időszakban jelentősen átalakultak az irodahasználati szokások, ráadásul belépett a munkaerőpiacra a Z-generáció, amelynek tagjai nagyobb szabadságot, rugalmasságot várnak el az őket foglalkoztató vállalatoktól, valamint az irodákban is élményekre vágynak. Mindez kettős kihívást jelent a megfelelő munkahelyi környezet kialakításával, fenntartásával foglalkozó szakembereknek és a HR-eseknek. Új megközelítésre van szükség, hogy a dolgozók ne kényszerként éljék meg a bejárást, és a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák az irodai munkában.

2024. május 21.

Töretlen tendencia – csökkenő cégszám, csökkenő alapítási kedv

Csökkent a cégszám áprilisban is az OPTEN adatai szerint. Kétezer alatt az új vállalkozások száma. Minden második vállalkozás felszámolással szűnt meg. Az új eljárások során öt cégből négy felszámolással vagy kényszertörlési eljárással érintett.