Bezártak a kis patikák, nő a beszállítói tartozás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyógyszertárak működésének megőrzését, a tulajdonosi jogok szabályozását és a patikaalapításban az állami jogkör fenntartását sürgeti a Magyar Gyógyszerész Kamara.

A gyógyszertárak működésének megőrzését, a tulajdonosi jogok szabályozását és a patikaalapításban az állami jogkör fenntartását sürgeti a Magyar Gyógyszerész Kamara – áll a lapunk birtokában lévő dokumentumban. Javaslatait a szervezet ma terjeszti a parlament egészségügyi bizottsága elé.

A gyógyszertár-alapítás liberalizációját lehetővé tévő jogszabály hatására az elmúlt két évben 400 új patika alakult (ma 2040 működik). A múlt év októberi felmérés szerint 243 patikát külföldi vállalkozások működtettek, s terjed a versenyt kizáró és a szakmaiságot sértő gyógyszergyári-nagykereskedői-gyógyszertári összefonódás.
Miközben bővült a gyógyszertárak száma, az teljes árréstömeg a 2006. évi 75 milliárd forintról 69-re mérséklődött. Következmény: kétszeresére nőtt az ágazat nagykereskedőkkel szembeni határidőn túli tartozása, 46 patika megszűnt.

A generikus programban (olcsóbb hatóanyagú medicinák felajánlása) komoly feladata lehetne a gyógyszerésznek. Ám ma már egyik-másik hatóanyagból akár húszféle egyenértékűnek nyilvánított készítmény is forgalomban van. Ha a gyógyszerész ezek mindegyikét készletezi, nő a vesztesége, amelynek összege 2007-ben közel kétmilliárd forint volt. Egyébként a patikus anyagilag ellenérdekelt a helyettesítésben, ugyanis az olcsóbb gyógyszer kisebb árréstömeget jelent. Ugyan éveken keresztül egyeztettek egy ösztönző rendszer bevezetéséről, erre azonban nem került sor. Pedig az egészségügyi salátatörvények decemberi elfogadásával a gyógyszerészi gondozás és a gyógyszer-expediálás egészségügyi szolgáltatás, így az az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozható lenne.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.