Bezártak a kis patikák, nő a beszállítói tartozás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyógyszertárak működésének megőrzését, a tulajdonosi jogok szabályozását és a patikaalapításban az állami jogkör fenntartását sürgeti a Magyar Gyógyszerész Kamara.

A gyógyszertárak működésének megőrzését, a tulajdonosi jogok szabályozását és a patikaalapításban az állami jogkör fenntartását sürgeti a Magyar Gyógyszerész Kamara – áll a lapunk birtokában lévő dokumentumban. Javaslatait a szervezet ma terjeszti a parlament egészségügyi bizottsága elé.

A gyógyszertár-alapítás liberalizációját lehetővé tévő jogszabály hatására az elmúlt két évben 400 új patika alakult (ma 2040 működik). A múlt év októberi felmérés szerint 243 patikát külföldi vállalkozások működtettek, s terjed a versenyt kizáró és a szakmaiságot sértő gyógyszergyári-nagykereskedői-gyógyszertári összefonódás.
Miközben bővült a gyógyszertárak száma, az teljes árréstömeg a 2006. évi 75 milliárd forintról 69-re mérséklődött. Következmény: kétszeresére nőtt az ágazat nagykereskedőkkel szembeni határidőn túli tartozása, 46 patika megszűnt.

A generikus programban (olcsóbb hatóanyagú medicinák felajánlása) komoly feladata lehetne a gyógyszerésznek. Ám ma már egyik-másik hatóanyagból akár húszféle egyenértékűnek nyilvánított készítmény is forgalomban van. Ha a gyógyszerész ezek mindegyikét készletezi, nő a vesztesége, amelynek összege 2007-ben közel kétmilliárd forint volt. Egyébként a patikus anyagilag ellenérdekelt a helyettesítésben, ugyanis az olcsóbb gyógyszer kisebb árréstömeget jelent. Ugyan éveken keresztül egyeztettek egy ösztönző rendszer bevezetéséről, erre azonban nem került sor. Pedig az egészségügyi salátatörvények decemberi elfogadásával a gyógyszerészi gondozás és a gyógyszer-expediálás egészségügyi szolgáltatás, így az az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozható lenne.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.

2024. június 14.

Májusban minden termékcsoportban nőtt az építőanyag-értékesítés volumene

Az építőanyag-piacon minden termékcsoportban nőtt az értékesítés volumene májusban, az árak azonban csökkentek, ami kedvező jel az otthonfelújítási program júniusi indulása előtt és a lakásépítési szegmens lassú, de biztos felpörgésére utal – erről Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi elnöke tájékoztatott pénteken.