BKIK: egyre több kerületi önkormányzat képez alapot a helyi vállalkozások támogatására


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Változó mértékben, de szinte az összes budapesti kerületi önkormányzat növeli a helyi adókból származó bevételeit 2023-ban, ugyanakkor egyre több helyen képeznek alapot a helyi vállalkozások támogatására – közölte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK).

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara honlapján összegyűjtötte a kerületek vállalkozásbarát intézkedéseit. A közlemény szerint a budapesti kerületi önkormányzatoknak változó gazdasági környezettel és krízishelyzetek sorával kellett szembenézniük az elmúlt években, a kieső bevételeiket többek között az építmény- és telekadó emelésével próbálják pótolni.

Budapesten mindössze öt kerületben nem emelték az építményadót 2023-tól, a telekadót tíz kerületi önkormányzat hagyta változatlanul. A kerületi adók ugyanakkor 2023-at megelőzően sem voltak egységesek, így az emelés mértékében mutatkozó különbségek – 0-26 százalékos növelés – önmagukban még nem mutatják meg a helyi vállalkozói környezet komplexitását – hívta fel a figyelmet a kamara.

Kifejtették, nagy különbségek mutatkoznak abban az egyes kerületek között, hogy mely ingatlanokat vonják be az adózás alá. A legtöbb kerületben az ingatlan mérete alapján változik a kivetett adó 1 négyzetméterre eső fajlagos összege. Ez a különbségtétel a jellemzően kisebb ingatlant birtokló kkv-knak kedvez, míg a nagyobb méretű építményt igénylő iparágak számára nagyobb terhet jelent.
Rámutattak arra is, hogy néhány kerület az ingatlan funkciója szerint tesz különbséget az adó mértékében, és van, ahol mixelik a négyzetméter-alapú és a funkcióbeli megközelítést. Az építményadó növelése várhatóan hatással lesz a nem lakáscélú ingatlanok forgalmára, a kerületek egyedi kedvezményekkel és mentességrendszerekkel árnyalhatják a képet.

Hangsúlyozták, az önkormányzatok változatos eszközökkel igyekeznek a kerületüket vonzóvá tenni a vállalkozások számára. Így többek között a VIII. kerület 50 millió forintos, a X. kerület 30 millió forintos tartalékot képzett a 2023-as költségvetésében a kerületi kkv-k támogatására, de más kerületek is igyekeznek vállalkozásbarát intézkedésekkel vonzani a helyi cégeket, iparosokat.


Kapcsolódó cikkek

2020. szeptember 8.

BKIK-felmérés: a kata az eva sorsára juthat

A válaszadók többsége véli úgy, hogy vállalkozásokat hátrányosan érintik a jövő évi új kata-szabályok, és sok válaszadó véli úgy, hogy a kata is meg fog szűnni az evához hasonlóan – derül ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) felméréséből.
2020. május 18.

BKIK: a fővárosi vállalkozásoknak kevés a tartaléka

A fővárosi vállalkozásoknak kevés a tartaléka, 60 százalékuk maximum 3 hónapra elegendővel rendelkezik – közölte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) hétfőn kutatásának megállapítását.
2020. november 3.

50 milliárdos turisztikai válságalapot sürget a BKIK

A drámai helyzetbe került turisztikai vállalkozások megmentésére szánt összeget a nagyobbrészt főváros és a kerületek adnák össze, míg a tizedét a kormány állná – derül ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) javaslatából.
2021. március 3.

A BKIK adóvégrehajtási moratóriumot kér a legkiszolgáltatottabbaknak

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) azt javasolja, hogy az önhibájukon kívül nehéz helyzetben lévő vállalkozások körében központilag függesszék fel a Főpolgármesteri Hivatal és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által indított hatósági beszedési megbízások kiadását.