Brexit: az EU ragaszkodik az eddigi közös állásponthoz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ragaszkodnak közös álláspontjukhoz eddigi nyilatkozataik alapján az Európai Unió intézményeinek vezetői és képviselői, miszerint nem tárgyalható újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló szerződés, ahogy benne az úgynevezett ír-északír tartalékmegoldás sem.

A megszólalók szinte kivétel nélkül kiemelték, hogy a kiválási megállapodás csakis akkor nyitható újra, ha az Egyesült Királyság az eddigi irányelveit módosítva alapvetően más jövőbeli kapcsolatot kíván kialakítani, például továbbra is része akar maradni az egységes piacnak vagy a vámuniónak.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke ismét arra szólította fel a brit kormányt, hogy mihamarabb tegye világossá szándékait a következő lépéseket illetően.

Az Európai Tanács elnökének szóvivője arról számolt be, hogy Donald Tusk brüsszeli idő szerint 18:45-kor telefonon fog beszélni Theresa May brit kormányfővel.

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke üdvözölte, hogy a bennmaradó tagállamoknak továbbra is sikerült megőrizniük az egységüket, valamint reményét fejezte ki, hogy végül elkerülhető lesz a szigetország megállapodás nélküli „kizuhanása”.

„Nehezen tudnám elképzelni az EU-tagországok által már jóváhagyott szerződés újratárgyalását” – fogalmazott.

Guy Verhofstadt, az Európai Parlament Brexit-ügyi főmegbízottja ugyancsak reális, megvalósítható javaslatokat sürgetett London részéről. Mint mondta, véget kell vetni a jelenlegi ügymenetnek, előremutató lépésekre van szükség.

Hozzátette, egyik félnek sem áll érdekében ennek a folyamatnak a meghosszabbítása, ami mindössze a bizonytalanságot növelné.

Philippe Lamberts, az EP zöldpárti frakciójának társelnöke rámutatott, az Egyesült Királyság semmiképp „nem kerülheti meg” az ír-északír tartalékmegoldást.

„A valóság az, hogy a kemény Brexit-párti tábor még mindig álomvilágban él, nem értik a nagypénteki egyezmény jogi következményeit” – mondta.

„Az Egyesült Királyságban sokan alábecsülik a huszonhetek eltökéltségét az egységes piac integritásának megőrzése mellett, pedig ez az Európai Unió egyik alapja. Bár megőrzésének ára lesz, ez még mindig alacsonyabb lesz, mint amit a belső piac megsértése jelentene. Ha két rossz közül kell választanunk, akkor a kisebbik rossz a rendezetlen kiválás” – húzta alá.

A londoni parlament alsóháza kedden felszólította a kormányt, hogy kérje a Brexit-szerződés újranyitását a bennmaradó EU-tagállamoktól, és tárgyaljon „alternatív lehetőségekről” a brit belpolitikai konfliktus alapját képező, úgynevezett backstop-záradék helyett, amelynek célja annak biztosítása, hogy elkerüljék a fizikai határellenőrzés visszaállítását az Ír-szigeten.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).