Búcsú az alkalmi munkavállalói könyvtől


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Újabb területen zárult le a Gyurcsány-korszak: négy és fél éve, a száz lépés programban még bővítették az alkalmi munkavállalói könyvvel végezhető munkák körét, most viszont kivonják a forgalomból a kék könyvet. Az alkalmi helyett jön az egyszerűsített munka, aminek 40 százalék lesz a közterhe.

Hétfőn elfogadta az országgyűlés az egyszerűsített munkavállalásról szóló törvényt. Az új jogszabállyal (a törvényjavaslat szövege itt olvasható [1]) létrejött foglalkoztatási típus az eddigi alkalmi munkát váltja fel, hatályba lépésével megszűnik az alkalmi munkavállalói, úgynevezett kék – és zöld és fehér – könyv is. A törvényt a képviselők 175 igen szavazattal fogadták el 163 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett.

A szavazás előtti záróvitában a fideszes Font Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy a változó előírások jelentősen növelik az eseti munkavégzés adminisztrációs terheit, ami a legális foglalkoztatás bővítése ellen hat. A mezőgazdasági munkák esetében ráadásul a kormány hatáskörébe utalja a törvény annak megállapítását, hogy egyes mezőgazdasági tevékenység folyamatokhoz – például növények termesztéséhez – mennyi időre van szükség, és ahhoz milyen minimális bérezés dukál.

Az új törvény szerint az egyszerűsített foglalkoztatás keretében a következő tevékenységeket lehet majd ellátni: háztartási munka, idénymunka, mezőgazdasági idénymunka, növénytermesztési idénymunka, illetve alkalmi munka. A törvény szerint ha valaki már normál munkaviszonyban dolgozik, akkor nem lehet azt a munkaviszonyt egyszerű foglalkoztatássá alakítani.

Ha az egyszerűsített munka nem haladja meg az 5 napot – növénytermesztési idénymunkánál a 30 napot – akkor nem kell szerződést kötni a munkaadó és az eseti munkát végző között. Az egyszerűsített foglalkozás közterhe a nettó munkabér negyven százaléka lett. Mezőgazdasági idénymunka esetén a foglalkoztatónak minden évben július 12-ig közteherelőleget kell fizetnie.

A mostani szabályok szerint megvásárolt, és ez év végéig fel nem használt közteherjegyeket a jövő év végéig a posta visszaváltja.

Forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Július elsejéig lehet jelentkezni a Családbarát Munkahely pályázatra

Az idei évtől kis-, közép- és nagyvállalatok, költségvetési, civil és egyházi szervezetek is jelentkezhetnek a Családbarát Munkahely pályázata, amivel szinte a munkáltatók teljes spektrumát sikerült lefedni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára, Beneda Attila az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

2024. június 24.

Konszolidáció és az Excel: Mikor éri meg szintet lépni?

Az utóbbi években kétségkívül soha nem látott módon felértékelődött a vállalatok alkalmazkodóképessége az új, illetve változó körülményekhez. Ráadásul ennek az alkalmazkodásnak a kulcsa sokszor a gyorsaság és a rugalmasság. A vállalatoknak emiatt folyamatosan értékelniük kell meglévő rendszereiket, folyamataikat, és ez alól nem jelentenek kivételt a konszolidációs, illetve csoportbeszámolási rendszerek sem. A PwC szakmai cikke:

2024. június 21.

A kisgyermekes szülők érdekében indított versenyfelügyeleti eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.