Budapesten olcsóbbá vált az élet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar főváros árszínvonala jelenleg 70 százaléka a New York-inak, s nemzetközi összevetésben ma Budapest lényegesen olcsóbb helynek számít, mint egy évvel ezelőtt. Az InfoTandem heti infografikája azt is megmutatja, hogy Tokió visszaszerezte világelsőségét, a legolcsóbb európai nagyváros pedig Bukarest.


Budapest 19 hellyel hátrébbcsúszott abban a rangsorban, amely 93 ország 140 nagyvárosának árszintjét hasonlítja össze. Az Economist Intelligence Unit kutatóintézet által évente frissített lista igen széles merítéssel készül: az elemzők egy 160 termékből álló fogyasztói kosár segítségével mérik össze az árszínvonalakat. Az egyes városok relatív drágaságát New Yorkhoz viszonyítva határozzák meg, az amerikai metropolisz szintjét 100-nak véve. A legfrissebb összevetésben a mezőnyből 26 város bizonyult drágábbnak New Yorknál, amely egy évvel ezelőtt még a 46. helyet foglalta el.

A magyar főváros 70-es relatív árszintje ezúttal a 96. helyre volt jó, ami annyit tesz, hogy nemzetközi összehasonlításban lényegesen olcsóbbá vált az élet Budapesten az utóbbi egy évben. Hasonló tendencia figyelhető meg a régió más fővárosainál is: Prága, Varsó és Bukarest pozícióvesztése egyaránt kétszámjegyű mértékű. A legnagyobb ilyen irányú változást a környéken Belgrád mutatta fel, amely 22 hellyel szorult hátrébb, Kijev ugyanakkor 9 pozícióval drágult.

A világ legdrágább városait hagyományosan Japán adja. Tokió az elmúlt 20 felmérés során 14 alkalommal végzett az élen. S bár tavaly Zürich leszorította a dobogó legfelső fokáról, 152 százalékos indexével most visszaszerezte az első helyet, megelőzve a 146-os értéket produkáló Oszakát. A svájci főváros eközben a 7. helyre szorult vissza. Európában most Oslóban a legdrágább az élet, Ausztráliából viszont Sydney és Melbourne is bekerült az első ötbe, egyaránt 4 helyet javítva.

Az egyik legnagyobb, 25 pozíciónyi ugrást a venezuelai Caracas produkálta, s ezzel egyből a TOP 10-be kvalifikálta magát. Érdekesség, hogy az Egyesült Államok városai közül egyet sem találunk az első 20-ban; Los Angeles – holtversenyben New Yorkkal – csak a 27. helyen bukkan fel. A vizsgált körben az indiai Mumbai és a pakisztáni Karacsi árszintje a legalacsonyabb, a referenciaértéknek mindössze a 44 százalékát éri el. A legolcsóbb 10-ben Európát Bukarest képviseli.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.