Csökkent az építőipar termelése decemberben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly decemberben az építőipari termelés a nyers adatok szerint 0,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól az előző havi 4,0 százalékos növekedés után.

2020-ban az építőipar termelése 9,1 százalékkal elmaradt az előző évitől, amikor 20,4 százalékos növekedést mért a KSH. Tavaly az épületek építése 5,7, az egyéb építményeké 13,1 százalékkal csökkent – közölte hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Decemberben az épületek építése 15,1 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 16,5 százalékkal visszaesett.

Az előző hónaphoz viszonyítva május óta először csökkent decemberben az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése, mégpedig 3,1 százalékkal, de 22,2 százalékkal meghaladta a májusi mélypontot.

Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 0,8 százalékkal nőtt, az egyéb építmények építésében 19,1 százalékkal csökkent, míg a speciális szaképítésben 13,1 százalékkal meghaladta a termelés a 2019 decemberit.

A decemberben megkötött új szerződések volumene 6,1 százalékkal nőtt, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 3,5, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 8,8 százalékkal felülmúlta az egy évvel korábbiakat.

építőipar

Az építőipari vállalkozások december végi szerződésállománya 7,8 százalékkal magasabb volt a 2019. december véginél. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 60,8 százalékkal nagyobb, az egyéb építményeké 11,0 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban.

A KSH közölte: az építőipar tavaly negyedik negyedévi árai 1,1 százalékkal magasabbak voltak az előző negyedévinél. Az egy évvel korábbiakhoz képest az építőipar termelői árai a negyedik negyedévben 6,3 százalékkal magasabbak voltak, mint az előző év azonos időszakában. Az épületek építésében 5,8, az egyéb építmények építése vonatkozásában 6,5, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 6,6 százalékkal nőttek az árak az egy évvel korábbiakhoz mérten.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Nagyon meglódultak a fővárosi albérletárak, lassít a vidék

Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiacon lejátszódott folyamatokat. Átlagosan tíz százalékkal haladja meg az idei árszint a tavalyit, de az egyszobás lakások esetében majdnem húsz százalékos emelkedésről számolt be Kosztolánczy György. Vidéken nem szaladtak el ennyire az árak – olvasható a cég Adó Online-nak elküldött közleményében.

2024. november 22.

Zuhantak a beruházások

A beruházások volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 15,4 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest – közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.