Csökkent idén az szja-kulcs


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt hét évben trendszerűen csökkentek a személyi jövedelemadó kulcsai globálisan, ám ez a válság hatására véget érni látszik.

A Személyi jövedelemadó és társadalombiztosítási járulékok vizsgálata 2009 című KPMG-tanulmány szerint a legmagasabb átlagos szja-kulcs világszerte 0,3 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy az a tavalyi 29,2 százalékkal szemben az idén 28,9 százalék.

Ez a trend fordulhat meg jövőre. A jelen gazdasági környezetben ugyanis egyre több állam a legmagasabb jövedelműektől vár segítséget a költségvetési bevételek növeléséhez – mondta Rosheen Garnon, a KPMG International Executive Services nemzetközi vezetője. Különösen Írországra és Nagy-Britanniára jellemző ez a szándék, de a régió államai is fontolóra veszik az egykulcsos adó megszüntetését.

A világon a legmagasabb jövedelemadót az Európai Unió állampolgárai fizetik, az átlagos adókulcsok a 2003-ban tapasztalt 41,1 százalékról az idén 36 százalékra csökkentek. A mérséklődés leginkább a kelet-európai államokban bevezetett egykulcsos rendszereknek köszönhető. Az adatokat érdemes azonban a társadalombiztosítási járulékokkal együtt szemlélni, hiszen az adó mellett a tb-járulék a bérre rakódó legjelentősebb teher. Ezen a listán Dánia áll az élen a maga 62,3 százalékos maximális terhelésével, az ázsiai és a csendes-óceáni térségben Japán a listavezető ötven százalékkal, Latin-Amerikában pedig Chile áll az első helyen 40 százalékos adókulccsal.

Eltérő jövedelemkategóriákban persze kissé finomabb az eloszlás, bár a trend nem változik. Százezer dolláros bruttó jövedelem esetén a járulék és adóteher térségünkben a legmagasabb: Szlovéniában 54,9 százalék, Horvátországban 53,6 százalék, Magyarországon pedig 48,1 százalék. Ugyanez a terhelés 300 ezer dolláros jövedelem mellett kissé más, Szlovéniában 60,4 százalék, Dániában 57,1 százalék, Horvátországban pedig 54,5 százalék.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.