Egyre csökken a cégek száma


Idén a magyarországi cégek száma hónapról-hónapra csökkent, így éves összevetésben csaknem 10 ezerrel kevesebb cég működik hazánkban. Bár a járvány után növekedett a cégalapítási kedv, ez nem ellensúlyozta a megszűnő cégek számának növekedését. Az új felszámolási eljárások száma rekordot döntött, különösen a 3-5 éves korú cégek között – áll az Opten lapunknak eljuttatott közleményében.

2023-ban még nem volt olyan hónap, amelyben a magyarországi cégszám nőtt volna. A júniusi adatokkal együtt már csaknem 10 ezerrel kevesebb cég működik hazánkban, mint tavaly decemberben.

Már a járvány előtt is csökkenő tendencia volt megfigyelhető a cégek számában, amit csak három ágazat (villamosenergia, építőipar, közigazgatás) tudott kis mértékben ellensúlyozni. A járvány után a leginkább érintett szektorokban (szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, kereskedelem) felzárkózás kezdődött, az alapítási kedv növekedett, de ez sem volt elég a cégszámcsökkenés megállítására. „Az elmúlt hat évben ingadozások voltak, de a cégszámcsökkenés volt a jellemző trend. Az aktuális cégszámot a moratórium torzítja, amelynek hatása fokozatosan csökken, és már láthatók a gazdasági nehézségek is, amit az új eljárások számának növekedése jelez.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

A cégalapítások volumene se nem kiugróan magas, se nem jelentéktelenül alacsony, azonban az elmúlt 6 év szezonális átlagát meghaladóan közelít a 2 500-as mértékhez. A megszűnő cégek száma hasonló trendet mutat, itt a számláló több mint 3000-et mutat. A moratórium idejét kivéve, szezonálisan a cégalapítások száma hagyományosan alulmaradt a megszűnések számával szemben, így a gazdasági hatások ezen a területen kevésbé kirívóak.

Ugyanakkor jelentős változás figyelhető meg a cégek megszűnési formáinak arányában.

„Normális” körülmények között a kényszertörléssel megszűnt cégek aránya volt a legmagasabb, azonban a KATA tavalyi módosítása miatt ez a trend fordult, és a végelszámolási eljárással szűnt meg a legtöbb cég.

Az új eljárások között az újonnan indított felszámolási eljárások száma 2500 fölé emelkedett, ami az elmúlt 6 év legmagasabb értéke. Továbbra is a 3-5 éves cégek a leginkább érintettek: arányuk meghaladja a 40 százalékot.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.