Egyszerűbb ügyintézést, alacsonyabb költségeket a kisvállalkozásoknak!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az európai piacon 23 millió kis- és középvállalkozás áll szemben 41 ezer nagy céggel, úgy, hogy közel azonos adminisztratív terhek és szabályok vonatkoznak rájuk. Erre a tarthatatlan állapotra hívta fel a figyelmet Herczog Edit szocialista képviselő Brüsszelben az Európai Parlamentben szervezett aláírásgyűjtési akciójával. Az európai törvényhozók közül több százan csatlakoztak a kezdeményezéshez.

„Napjaink Európájában a kkv-k számára a bürokrácia a hatékony és fenntartható működés egyik legnagyobb gátja, jóllehet az elmúlt években a kkv-k hozták létre az új munkahelyek 80 százalékát az EU-ban“ – mondja az EP képviselő. Herczog Edit azt szorgalmazza, hogy a kkv-kra vonatkozó jogszabálycsomagot legkésőbb egy éven belül elfogadják.

Az Európai Bizottság már többször elhalasztotta a kisvállalkozások életének megkönnyítését célzó javaslatok közzétételét, idén júniusban azonban végre előállt a nagy érdeklődéssel várt kezdeményezéseivel. A javaslatcsomag négy új jogszabályt tartalmaz, például csoportmentességi rendeletet alkot a kkv-k állami támogatására. Ez az ígéretek szerint egyszerűsíteni fogja az eljárásokat, és csökkenteni fogja a költségeket. Növelni fogja a kkv-k támogatásainak intenzitását, és megkönnyíti a kkv-k számára, hogy a képzési, kutatás-fejlesztési, környezetvédelemi támogatásokból és a támogatások egyéb formáiból részesüljenek. Az intézkedések végső célja, hogy a kkv-k az egységes piac minden előnyét élvezhessék és kiterjesszék tevékenységüket a nemzetközi piacokra.

A szocialista politikus felhívja a figyelmet arra, hogy a kkv-kat érintő adminisztratív könnyítés elsősorban az új tagállamok, így a magyar vállalkozók versenyképességét javítja. Magyarországon a 1,5 millió vállalkozásból közel egymillió az egyéni vállalkozó, csak az elmúlt fél évben 300 ezerrel, vagyis 25 százalékkal nőtt a vállalkozások száma, ezért fontos, hogy egyszerűbb szabályokkal, gyorsabb ügyintézéssel segítsük a hazai vállalkozó kedvet. Nekik jelent könnyítést, ha az EU áldását adja a kkv-kra vonatkozó szabályozásra.

Herczog Edit megítélése szerint a kkv-kal való törődés a jelen és a jövő európai munkahelyeivel való törődést jelent. Itt az ideje ezért annak, hogy a „kkv-barát“ politika meghatározó politikává váljon az EU-ban.

Forrás: Jogifórum


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

A kisgyermekes szülők érdekében indított versenyfelügyeleti eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.

2024. június 21.

Sok céget érhet kellemetlen meglepetés, mert hamarosan lejár a NIS2 regisztráció határideje

Már csak pár napja maradt belépni a nyilvántartásba azoknak a hazai vállalatoknak, amelyekre kiterjed a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv – hívja fel a figyelmet az EY. Résen kell lenniük a konszolidált beszámolót készítő társaságok tagvállalatainak is, hiszen elég cégcsoport szinten elérni a meghatározott minimum bevételt és létszámot, hogy rájuk is vonatkozzanak a kötelezettségek. Az óvatlan szervezetek számára a mulasztás súlyos bírsággal, sőt a vezető eltiltásával is járhat.  

2024. június 21.

Tagok védelme a létesítő okirat módosítása során

A Ptk. helyes értelmezése szerint akkor is valamennyi tag egyhangú határozatára van szükség a létesítő okirat módosításához, ha a módosítás valamennyi tag jogait azonos módon hátrányosan érintené, vagy valamennyi tag helyzetét azonos módon hátrányosabbá tenné. Az „egyes tagok” kifejezés alatt egy, több, de akár valamennyi tag is értendő – a Kúria eseti döntése.