Energetikai fejlesztésre 69 milliárd pályázható


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már lehet pályázni azokra az energetikai kiírásokra, amelyek az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Zöldgazdaság-fejlesztési Programjának keretében jelentek meg az utóbbi hetekben, és amelyek együttes keretösszege 69 milliárd forint – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ).


Az NFÜ emlékeztet arra, hogy december közepétől elérhető, február elejétől pedig már pályázható az „Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás energiatakarékos átalakítása” című felhívás, amelynek célja az energiahatékonyság és az energiatakarékosság fokozása. A konstrukció hozzájárul az épületek energia-takarékosság, – hatékonyság fokozására irányuló beruházásainak megvalósításához.

Az „Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva” című kiírás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és európai uniós stratégiákkal – ösztönözni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését, kiemelt hangsúlyt fektetve az energiahatékonyságra és az energiatakarékosságra.

A két felhívás keretösszege 30 milliárd forint. Az elnyerhető támogatás minimum 1 millió, maximum 500 millió forint. Ezekre a pályázatokra többek között vállalkozások, költségvetési szervek, nonprofit szervezetek jelentkezhetnek minden régióban. A projektötleteket 2013. február 5-től 2013. október 31-ig lehet benyújtani.

Szintén decembertől elérhető a „Távhő-szektor energetikai korszerűsítése, megújuló energiaforrások felhasználásának lehetőségével” című konstrukció. A kiírás célja, hogy a távhőtermelés és -szolgáltatás infrastruktúrájának energetikai korszerűsítésével csökkenjen a helyi és nemzetgazdasági szintű szén-dioxid-kibocsátás csökkenjen – írja az NFÜ. A közlemény szerint a pályázat kerete 4 milliárd forint, az elnyerhető támogatás összege minimum 10 millió forint, maximum 1 milliárd forint lehet. A felhívásra – országszerte, minden régióban – vállalkozások pályázhatnak; erre 2013. február 5-től 2013. október 31-ig lesz lehetőségük.

A napokban jelent meg a „Helyi hő-, és villamosenergia-igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal” című kiírás, amelynek kiemelt célkitűzése ösztönözni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító új rendszerek elterjedését, és támogatni az épületek energia-felhasználásához és/vagy gazdasági-termelési technológiákhoz kapcsolódó napkollektoros rendszerek, napelemes rendszerek, illetve szilárd biomassza kazánok kiépítését. Erre a komponensre összesen 7 milliárd forint áll rendelkezésre. A felhívás keretében azok a pályázatok nyújthatók be, amelyekben a támogatási igény minimum 1 millió forint, maximum összege pedig 50 millió forint. A kiírásra például vállalkozások, költségvetési szervek, nonprofit szervezetek pályázhatnak, legkorábban 2013. február 18-tól.

Szintén pár napja érhető el a „Helyi hő- és hűtésigény kielégítése megújuló energiaforrásokkal” című felhívás, amelynél az utóbbihoz hasonló, már meglévő rendszerek energiaforrás-váltására, többletigény kielégítésére, termelési folyamatokhoz kapcsolódó fejlesztésekre egyaránt lehetőség van, 11,5 milliárd forint keretösszegig. Az elnyerhető támogatás minimum 50 millió forint, maximum 1 milliárd forint lehet. Projektötletek benyújtására 2013. február 18-tól van lehetőség.

A „Megújuló energia alapú villamos energia, kapcsolt hő- és villamos energia, valamint biometán termelés” elnevezésű kiírás keretében is hasonló célokra igényelhető támogatás, azonban itt a nagyobb támogatási igényű pályázatokat várja az NFÜ. A felhívás keretösszege 16,5 milliárd forint, projektötleteket 2013. február 18-tól lehet benyújtani.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.