Enyhén csökkent a GKI konjunktúraindexe februárban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A lakossági bizalmi index és az üzleti bizalmi index súlyozott átlaga a januári emelkedés után februárban hibahatáron belül, de csökkent mínusz 0,5 pontra 0,1 pontról.

A GKI-nak az EU támogatásával készített felmérése szerint az üzleti bizalmi index 5,3 pontra romlott februárban a januári 6,4 pontról, a fogyasztói bizalmi index pedig kismértékben, mínusz 17 pontra javult mínusz 17,8 pontról.

Az üzleti szféra áremelési szándéka tovább erősödött, főleg a februárban amúgy is minden tekintetben optimistábbá vált szolgáltató cégek körében és az építőiparban – jelezték a közleményben.

A kereskedelemben pesszimistábbak

A kereskedelmi cégek körében ugyan némi gyengülés következett be, de így is e cégek mintegy 70 százaléka készül áremelésre.

A gazdaságkutató ismertette: az üzleti szférán belül februárban a szolgáltató cégek kivételével minden ágazat pesszimistábbá vált, főleg az ipar; az ipari bizalmi index februárban a tavaly évvégi szint alá esett. Egyaránt romlott az elmúlt időszak termelésének, a rendelésállománynak és a készletszintnek a megítélése, gyengültek a termelési várakozások, az exportrendeléseket azonban a januárinál kedvezőbbnek érezték a válaszadók.

gki

Az építőipari termelők februári hangulata lényegében megegyezett a decemberivel.

A kereskedelmi bizalmi index minimálisan csökkent; ez az egyetlen ágazat, ahol valamivel több a pesszimista, mint az optimista vállalkozás – hívta fel a figyelmet a GKI.

Markánsabb a félelem a munkanélküliségtől

A szolgáltatói bizalmi index februárban megközelítette a Covid-válság kezdetétől számított időszak csúcspontját.

Februárban megállt az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandóságának három hónapja tartó csökkenése, főleg a szolgáltató cégek optimizmusának köszönhetően – jelezte a gazdaságkutató. Ugyanakkor rámutattak: a lakosság munkanélküliségtől való félelme két hónapos gyengülés után érezhetően markánsabbá vált.

A fogyasztók inflációs várakozása több hónapos erősödés után harmadik hónapja gyengül. A lakosság saját pénzügyi helyzetét a januárinál kedvezőbbnek, lényegében a válság előttivel azonosnak érezte. Az emberek saját jövőbeni megtakarítási képességének a megítélése elérte mindenkori csúcspontját – tájékoztatott a GKI.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Július elsején indul az otthonfelújítási program

Július elsején indul az otthonfelújítási program, hosszabb futamidővel és többféle tevékenységre igényelhető támogatás – közölte az Energiaügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.