Erőeltolódás a világgazdaságban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A világban megtermelt GDP egyre nagyobb hányadát állítják elő a fejlődő és feltörekvő országok; az EU és az USA gazdasági súlya drasztikusan lecsökkenhet az évszázad közepére. Az InfoTandem infografikája.


Mi az, amiben Indonézia 2050-re leelőzi Japánt, Németországot és az Egyesült Királyságot is? Talán elsőre meglepően hangzik, de ez bizony a gazdasági teljesítmény… Ami persze egyelőre csak jóslat, egészen pontosan a PwC előrejelzése, és a vásárlóerő-paritáson számított GDP-re vonatkozik, de akkor is… A leendő éllovas kilétén már nem lepődünk meg, hiszen Kína most is vezeti a mezőnyt. Az már váratlanabb, hogy az ezüstérmes helyre India fut be, maga mögé utasítva az Egyesült Államokat. Noha az érmeket tekintve itt egyszerű helycseréről van szó, a számok látványos fordulatról árulkodnak: míg 2016-ban a vásárlóerő-paritáson számított indiai GDP alig fele volt az amerikainak, addig az évszázad közepére érdemben túllépi azt. E trió mögé jön fel Indonézia a 4. helyre, s a fent említett három fejlett ország csak utánuk következik a tízes élbolyban. Méghozzá jóval utánuk, mert az 5–7. helyet Brazília, Oroszország és Mexikó foglalja majd el.

Az Egyesült Államokat pozícióvesztése úgy jön össze, hogy a PwC hosszú távú – a világ 32 legnagyobb, együttesen a globális GDP 85 százalékát előállító gazdaságára vonatkozó – előrejelzése szerint a mostani 16 százalék helyett csupán 12 százalékot hasít majd ki 2050-ben az együttes gazdasági produkcióból. Ennél is drasztikusabban veszít súlyából az Európai Unió, amely 15-ről 9 százalékos részesedésig csúszik vissza. Szemben például Indiával, amely 7 százalékról indulva kapaszkodik fel 15 százalékig. Magyarán folytatódik a már ma is kirajzolódó erőeltolódás a fejlett gazdaságok felől a feltörekvők irányába.

A PwC jelentése 2016 és 2050 között évi 2,5 százalékos átlagos reálnövekedést prognosztizál a világgazdaságban. Az eddigiekből sejthető, hogy a bővülés javarészt a feltörekvő és a fejlődő országoknak lesz köszönhető. Erre egy összevont adat: miközben az úgynevezett E7 országok (Brazília, India, Indonézia, Kína, Mexikó, Oroszország és Törökország) gazdasága a vizsgált periódusban nagyjából évi 3,5 százalékos tempót diktál majd, addig a G7 országok (az Egyesült Királyság, Franciaország, Japán, Kanada, Németország, Olaszország és az USA) „beérik” 1,6 százalékkal. Ennek nyomán e két nagy csoport egymáshoz viszonyított pozíciója is drasztikusan megváltozik: 2050-re az E7-ek az összesített GDP majdnem felét állíthatják majd elő, míg a G7-eknek alig egyötöd jut. Jelenleg nagyságrendileg hasonló, egyharmados körüli a súlyuk (bár az E7 csoport már most is előnyben van valamelyest). 

Azért némi vigaszt nyújthat a fejlett országok polgárai számára, hogy a jövedelmeket tekintve még egy darabig nem kell aggódniuk: Olaszország kivételével valamennyi G7 ország megelőzi az E7 tagjait a 2050-re jelzett egy főre jutó GDP-re vonatkozó rangsorban.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Csalók élnek vissza az MNB nevével, legyen résen!

Bűnözők tesznek közzé valótlan hirdetéseket az MNB és egy tőzsdei kibocsátó állítólagos befektetési programjáról, amelynél az ügyfelek számlapénzére a jegybank garanciát vállalna – figyelmeztet az MNB.