Fejenként 76 liter uniós sör – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az uniós országok együttes sörtermelése tavaly is bővült valamelyest, tovább közelítve a 40 milliárd literes szinthez. A gyártás egyötödét Németország jegyzi. Az InfoTandem infografikája.


Négyszáz millió literrel több sört gyártottak 2016-ban az Európai Unió országaiban, mint egy évvel korábban, ami jó 1 százaléknyi emelkedésnek felel meg. Ez némi lassulás a korábbi két esztendő 3 százalékhoz közelítő tempójához képest, ugyanakkor a folyamatos bővülés ebben a szektorban sem garantált: 2013-ban például 5 százalékos apadást mért az Eurostat. A tavalyi 39 milliárd literes produkcióhoz – amelynek alapján egy-egy uniós polgárra 76 liter jutott – hozzájött még mintegy 900 millió liter 0,5 százalékos vagy annál alacsonyabb alkoholtartalmú sörféleség is. Az alkoholos sörök előállítása a közösségen belül meglehetősen koncentrált; a tavalyi mennyiség kétharmadát hat tagállamában gyártották. Közülük is messze kiemelkedik Németország, amely 8,31 milliárd literes termelésével egymaga a teljes mennyiség több mint egyötödét jegyzi. A dobogóra az Egyesült Királyság (5,15) és Lengyelország (4,05) fért még fel. Egymilliárd liternél többel összesen 10 ország dicsekedhet, Olaszországgal bezárólag. Magyarország a maga 655 millió literjével az előkelő 13. helyre futott be, jócskán megelőzve például Horvátországot és Dániát is.

Az exportőrök között Németország 1,65 milliárd literrel érdekes módon csak második Hollandia mögött, amely a gyártók között csupán ötödik, ám 2,64 milliárd literes termelésének csaknem háromnegyedét (1,9 milliárd litert) külföldön értékesíti. A bronzérem a gyártóként hatodik Belgiumot illeti. Hazánkból a termelés szűk egytizede megy külföldre; a 60 millió liter a 17. helyre elég e sorban. Az EU sörbehozatala minimális; az import csaknem fele Mexikóból jött tavaly.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Az ipari termelés és az építőipari termelés volumene is csökkent

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a nyers és munkanaphatástól megtisztított adat között az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.

2024. május 15.

A nyolcadik legnagyobb bankká nőtte ki magát a Gránit Bank

A Gránit Bank 19 milliárd forintos adózott eredménnyel, konszolidált szinten 21,6 milliárd forintos nyereséggel zárta a tavalyi évet, a mérlegfőösszeg alapján pedig mára Magyarország nyolcadik legnagyobb univerzális bankjává vált – tájékoztatott a pénzintézet

2024. május 15.

A Duna House közzétette az osztalék végleges mértékét

Duna House Holding Zrt. kedden közzétette a 2023. év után fizetett osztalék végleges mértékét, amely szerint egy darab „A” sorozatú törzsrészvényre 125,21 forint bruttó osztalékot fizet az osztalékra jogosult részvényeseknek.