Fékez az ipar


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júniusban az ipari termelés volumene 1,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított adatok a termelés 4,1 százalékos növekedését mutatják, miután júniusban idén kettővel kevesebb munkanap volt, mint tavaly – erősítette meg kedden második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az első fél évben az ipari termelés 5,4 százalékkal emelkedett a tavalyi 3,5 százalékos növekedés után. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 5,8, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,4 százalékkal haladta meg a tavaly első fél évit.

Júniusban az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,8 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipar termelése 2,3 százalékkal maradt el a tavaly júniusitól, ezen belül a járműgyártás kibocsátása csupán 1,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest a májusi 17,2 százalék után.

„A járműipar alacsonyabb teljesítményszintje új rendeléseiben is tükröződik” – közölte a KSH. Az új megrendelések 20,0 százalékkal estek vissza, az új exportrendelések 21,0 százalékkal, a belföldiek 10,8 százalékkal. Ennek ellenére a járműipar június végi rendelésállománya még 7,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit az exportnak köszönhetően, mert a belföldi rendelésállomány 5,5 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipari termelés mintegy 12 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 3,0 százalékkal csökkent. Az export 2,5, a belföldi eladások 3,4 százalékkal zsugorodtak. A legjelentősebb alágazatok közül az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 17,2 százalékkal nőtt, ugyanakkor a híradástechnikai berendezés gyártása 7,7, az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása pedig 5,8 százalékkal visszaesett.

Az ipari export volumene 0,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, de a feldolgozóipar kivitele szeptember óta először csökkent, 0,8 százalékkal. A járműgyártás kivitele 3,1 százalékkal emelkedett, a számítógép, elektronikai, optikai termék kivitele 2,5 százalékkal csökkent. November óta először csökkent az élelmiszerexport 0,4 százalékkal.

Az ipar belföldi értékesítése 2,6, ezen belül a feldolgozóiparé 0,8 százalékkal nagyobb volt a tavaly júniusinál, az energiaipar eladásai 3,1 százalékkal nőttek.

A megfigyelt ágazatok rendelésállománya június végén 2,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az export rendelések 3,6, százalékkal nőttek, a belföldiek 6,9 százalékkal csökkentek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MNB: erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása

Miután 2023-ban az irodapiaci és ipari-logisztikai kihasználatlansági ráták visszafogott kereslet és érdemi új átadások mellett tovább emelkedtek, 2024-ben a gazdasági növekedésen keresztül erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása – állapította meg a jegybank szakértője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki online sajtótájékoztatóján.