Gyermekápolási táppénz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A „rendes” táppénz mellett létezik az úgynevezett gyermekápolási táppénz is, ami akkor jár, ha a szülő a gyermeke betegsége miatt nem tudja a munkáját ellátni.

Az általános szabály szerint a biztosítás megszűnését követő első, második, harmadik napon belüli keresőképtelenség esetén igényelhető ez a fajta ellátás is.

Mivel táppénzről van szó, szükség van a keresőképtelenség orvosi megállapítására. A gyermekápolási táppénzt csak az anya igényelheti, akkor, ha a kórházi ápolás alatt álló egy évesnél fiatalabb gyermekét szoptatja (pl. koraszülöttek). A 12 évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén viszont bármelyik szülő kérheti az ellátást. Több gyermek esetén a szülő választhat, hogy melyikük után szeretne táppénzre menni, aminek az ellátás időtartama szempontjából van jelentősége.

A gyermekápolási táppénzt – a fent említett kivétellel – a szülők bármelyike igényelheti. Ebből a szempontból szülőnek tekinthető a mostohaanya és a mostohaapa, a nevelőanya és a nevelőapa is, az élettárs azonban nem jogosult az ellátásra.

Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő gyedet, vagy gyest kap, illetve gyermeknevelési támogatásban részesül, akkor ugyanazon gyermek után a másik szülő gyermekápolási táppénzt már igényelhet. Egy gyermek után ugyanis kizárólag egyféle ellátás jár. Más a helyzet, ha a szülő gyes mellett munkát végez, mivel ilyenkor a gyest és a gyermekápolási táppénzt együtt is igénybe veheti.

A táppénz időtartama a gyerek életkorától és attól függ, hogy a szülő egyedül neveli-e a gyerekét vagy sem. Nem tekinthető egyedállónak az a szülő, akinek élettársa van. A házastársától különváltan élő szülő ellenben e tekintetben egyedülálló akkor is, ha egy a lakásban laknak, feltéve, hogy a házasság felbontása iránti eljárás már folyamatban van.

A táppénz az egyévesnél fiatalabb gyermek (pl. koraszülött pici) szoptatása, ápolása címén az egyéves kor betöltéséig időbeli korlátozás nélkül igénybe vehető. Egyéves kor után a táppénzes napok száma a gyerek életkorához igazodik.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.