ifo: mélyponton a gazdasági hangulat az euróövezetben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Négy éves mélypontra esett az első negyedévre vonatkozó gazdasági hangulat az euróövezetben a Müncheni Egyetem ifo gazdaságkutató intézetének hétfőn publikált elemzése szerint.

Az ifo World Economic Survey (WES) felmérésében az eróövezet gazdasági hangulatindexe az első negyedévre mínusz 11,1 pontra csökkent a 2018 negyedik negyedévi 6,6 pontról. A mutató 2014 óta első alkalommal esett a zéró alá.

A mutató összetevői közül az aktuális kondíciók és a kilátások megítélése is egyaránt romlott. Az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató 18,3 pontra csökkent 29,9 pontról, a kilátások megítélése mínusz 36,6 pontra mínusz 14,3 pontról.

„Az euróövezeti gazdasági növekedés üteme a lassulás jeleit mutatja” – foglalta össze a felmérés megállapításait Clemens Fuest, az ifo elnöke. A megkérdezett szakértők Franciaországban és Belgiumban korrigálták a legnagyobb mértékben lefelé várakozásaikat. „Franciaországban szabályosan bezuhantak a várakozások, de az aktuális helyzet megítélése is nagyot romlott” – fogalmazott Clemens Fuest. Miközben Belgiumban szintén jelentősen romlott mind a kilátások, mind az aktuális helyzet megítélése, Olaszországban a kilátások megítélése már nem romlott tovább, bár az aktuális helyzetet az euróövezeten belül a legrosszabbnak ítélték meg a szakértők.

A helyzet Németországban is tovább romlott, mind a kilátások, mind az aktuális kondíciók terén. „A német gazdaság a recesszió felé halad” – jegyezte meg Clemens Fuest. Az ifo szakértői a német export, a beruházások és a lakossági fogyasztás alakulását egyaránt borúsan ítélik meg.

A mutatót az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) 1989 óta negyedévente állítja össze gazdasági szakértők megkérdezésével. Az első negyedévi euróövezeti hangulatindex 411 szakértő megkérdezésével készült januárban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.