Jelentős változásokat hoz az EU új pénzforgalmi irányelve


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A következő hónapokban jelentősen megváltozik a digitális pénzügyi szolgáltatások piaca. Az Európai Unió második pénzforgalmi irányelvének, a PSD2-nek köszönhetően módosulnak a bolti és online bankkártyás fizetések szabályai, és új mobilos, valamint online fizetési megoldásokkal találkozhatnak a lakossági és vállalati ügyfelek. Mit hoz a PSD2? – az év innovatív terméke díjjal kitüntetett BlockBen szakértői elemzik a várható változásokat.

A fogyasztói védelem növelése, illetve az innovatív pénzügyi szolgáltatások támogatása érdekében hozta létre az Európai Unió második pénzforgalmi irányelvét, a PSD2-t. A szektor reformjával a PSD2 kedvező környezetet teremt a digitális pénzügyi szolgáltatások fejlődéséhez és támogatja új szolgáltatók belépését a pénzügyi piacokra. Az irányelv alkalmazása kötelező az Európai Unió tagállamaiban, valamennyi elemének éles indulása pedig 2019. szeptember 14-től várható.

„A PSD2 új szereplők előtt nyitja meg a pénzügyi szolgáltatások piacát. Az úgynevezett harmadik feles szolgáltatók API-n keresztül hozzáférhetnek a bankok folyószámlavezető rendszeréhez és az abban tárolt adatokhoz, vagyis szabályozott módon csatlakozhatnak a bankszámlánkhoz. Ennek köszönhetően a harmadik feles szolgáltatók innovatív pénzügyi szolgáltatásokat nyújthatnak lakossági és vállalati ügyfelek számára, például új mobilos és online fizetési megoldásokat fejleszthetnek” – magyarázza a reform lényegét Szabolcsi András, a BlockBen informatikai igazgatója. A magyar tulajdonú cég tavaly kapta meg az év innovatív terméke díjat a szingapúri Crypto Currency Expón, idén pedig BlockBenPay nevű innovatív fizetési megoldása bekerült a 2019-es FinTechShow 10 legizgalmasabb digitális pénzügyi újdonsága közé.

„A következő hónapokban a felhasználók számos változást tapasztalhatnak majd. Például akár egyetlen applikációba terelhetik az összes bankszámlájukat. Megváltoznak a bolti és online bankkártyás fizetések szabályai is” – hangsúlyozza Szabolcsi András. Példaként említi, hogy míg jelenleg az egyérintéses kártyás fizetések esetében az 5000 forint alatti tranzakcióknál a rendszer nem kér PIN-kódot, ezután a bankok vagy minden ötödik fizetésnél, vagy 150 eurónyi összesített költésnél kérni fognak egy PIN-kódos megerősítést. Online vásárlásokhoz pedig kétfaktoros hitelesítésre lesz szükség: a PIN-kód, kártyaszám mellett még szükséges lesz valamilyen eszköz (okostelefon vagy más hardver) vagy valamilyen biológiai azonosító (például ujjlenyomat, hangminta).

A bankkártyás fizetési folyamat tehát valamivel lassabbá válik, miközben a PSD2 – valamint a 8 hónapot csúszó, 2020. március 2-tól bevezetett AFR (azonnali fizetési rendszer) – Magyarországon is teret nyit az innovatív fizetési megoldások fejlődésének.

„Vásárlói és kereskedői igény is, hogy a fizetéshez minél kevesebb eszköz legyen szükséges – optimális esetben például egy mobiltelefon. Ilyen megoldás például a QR-kód beolvasásával indítható azonnali fizetés is. Ez a megoldás gyors és egyszerű, mert csökken a fizetésben részt vevő köztes kiszolgálók száma, olcsó, mert alacsonyak a fizetendő jutalékok, díjak, praktikus, mert egy telefon is elég a fizetéshez, valamint biztonságos, mert a technológia minden tranzakcióhoz egyedi pénztárcaazonosító kódot generál” – hoz példát Krocsek Attila, a BlockBen üzletfejlesztési igazgatója.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.